Také čeští atleti akademici budou startovat v Tchaj-peji na univerziádě

Soutěže vysokoškoláků světové akademické hry, které byly na ostrově Taiwan zahájeny již třetí srpnovou sobotu, uvítají i 139 sportovců, mezi nimiž  je i 17 atletů. Start atletických  soutěží je naplánován na středu 23. srpna 2017.

Oproti minulosti, kdy na klání akademiků podle svazového webu  obvykle vyráželo tucet českých reprezentantů, je tentokrát počet reprezentantů o třetinu vyšší. V termínu po mistrovství světa - jindy bývá univerziáda dříve - cestuje na Taiwan, což se český přepisuje  Tchaj-wan,  silná sestava v čele s finalistou dálky v Londýně Radkem Juškou. Z účastníků nedávného MS v Tchaj-peji startuje ještě stýplařka Lucie Sekanová. A nebude v disciplíně sama, poběží s ní také Eva Krchová, pro kterou to bude již čtvrtá účast na univerziádě. Zatím se vždy probila do finále, v němž skončila dvakrát osmá a jednou devátá.

Představí se také kompletní trojice medailistů z předešlé univerziády v Kwangdžu. Šampionka z pětky Kristiina Mäki se letos soustředí především na patnáctistovku, studentka Českého vysokého učení technického má ale v plánu běžet obě tratě, byť se prolínají v programu poslední čtyř dní.

Třetí místo v Koreji obsadila oštěpařka Irena Šedivá díky osobnímu rekordu 59.89 (dosud platnému). Studentka univerzity v americké Virginii je jistě posílena druhým ziskem prestižního titulu NCAA.

Díky životnímu maximu vybojoval předloni bronz také Jan Tesař, který zaběhl ve čtvrtkařském finále čas 45.73. Letos běhal také 400 m s překážkami, v českých tabulkách je ale až třetí, na univerziádě je kvóta dvou na zemi a oba lepší sprinteři - Vít Müller a Martin Juránek - na Taiwanu startují, takže Tesařovi nezbývá než zkusit opět hladkou variantu.


Na svou třetí univerziádu se vydává kladivářka Tereza Králová, pátá v Kwangdžu 2015 a šestá v Kazani 2013 však bude v Tchaj-peji startovat také ve vzpírání, v němž byla letos devátá na mistrovství Evropy.

Svou premiéru zažije na akademickém klání desetibojař Marek Lukáš, jenž se v květnu v Götzisu na tři body přiblížil osmitisícové hranici.

Velmi početná je skupina sprinterů, pouze Barbora Procházková však již okusila atmosféru této soutěže, předloni byla na stovce dvanáctá, letos si přidá i dvojnásobnou trať.

Její kolegové se naopak chystají jen na jeden ze sprintů: Marcela Pírková 200 m, Zdeněk Stromšík s Dominikem Záleským oba 100 m, a ještě k nim doplňme Václava Sedláka na 110 m překážek.

Ve výčtu 17členné atletické výpravy chybí už jen dvojice půlkařů, jimiž jsou Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. S ohledem na početné zastoupení mužů a především na dráze by pak mohly zasáhnout do bojů obě pánské štafety, vše se však vyjasní až teprve na místě.



Co se týče alma mater, mají na 29. letní univerziádě nejpočetnější čtyřčlennou reprezentaci pražské ČVUT (Mäki, Müller, Sedlák, Tesař) a Univerzita Karlova (Krchová, Procházková, Lukáš, Šnejdr). Po dvojici vysílají Masarykova univerzita v Brně (Králová, Juránek) a Univerzita Palackého v Olomouci (Stromšík, Záleský), po jednom zástupci budou mít na Taiwanu VŠEM (Sekanová), ČZU (Juška), VŠE (Hodboď), VUT (Pírková), a již zmíněná škola Šedivé se jmenuje celým názvem Virginia Polytechnic Institute and State University.

Atletické soutěže začnou ve středu 23. srpna 2017 v 9 hodin místního času - na Taiwanu je aktuálně o šest hodin více. Program pak vyvrcholí v pondělí 28. srpna 2017 po osmé hodině večerní, tedy krátce po poledni "českého" času.

SportovníListy.cz napsaly:
V Taipeii, která hostí XXIX. letní světovou univerziádu, bude startovat 139 českých sportovců

(ps, ČAS, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, Dukla Praha)