V posledních dvou letech, od začátku platnosti nového Občanského zákoníku (NOZ), hoří uvnitř sokolského spolku poměrně zásadní spor. Sokolské tělocvičné jednoty se staly pobočnými spolky ČOS a obávají se možné ztráty suverenity i majetku. ČOS neprojevuje vůli stávající Stanovy, které jsou pro sokolské tělocvičné jednoty (TJ) potenciálně nevýhodné a nebezpečné, upravit, což vede k tomu, že některé TJ sokolské řady opouštějí. To se ale pražskému ústředí ČOS nelíbí a snaží se udržet si celistvost a centrální vliv soudní cestou.
Ertl: Co mají společného spolky a padlé holky? Fungují na základě dobrovolnosti a odspoda
Jednou z tělocvičných jednot, které se tento problém dotýká, je i TJ Sokol I. Smíchov. Její starosta Ing. Otto Novák odpověděl věcně na otázky naší redakce.
SL: Jedním z hlavních bodů mimořádné valné hromady, která se konala dne 23. 6. 2016, bylo projednání a rozhodnutí o vystoupení TJ Sokol I. Smíchov z České obce sokolské. Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
Mimořádnou VH svolal Výbor jednoty na žádost Kontrolní komise Tělocvičné jednoty Sokol I. Smíchov z důvodu ohrožení suverenity a majetku jednoty vyplývající z navrhovaných Stanov České obce sokolské.
Máme povinnost bránit naší suverenitu a majetek, který budovaly celé generace našich předchůdců. Tělocvičné jednoty a župy si založily (1889) spolek budovaný zdola - ČOS. Platností NOZ se situace úplně otočila. Podle nového občanského zákoníku jsme pobočným spolkem hlavního spolku ČOS a máme tudíž odvozenou (omezenou) právní subjektivitu od ČOS a musíme se řídit jejími stanovami, které byly potvrzeny na sjezdu ČOS 26. června 2016. Naše existence je plně závislá na hlavním spolku.
Není to ale vinnou NOZ, ten je velice dobře napsán. Dává spolkům velkou svobodu. Ať si spolky samy pomocí stanov určí, jak chtějí fungovat, spravovat majetek, volit, přijímat členy, atd. A právě v centralistických stanovách ČOS je skryto nebezpečí ztráty suverenity a možnosti snadno přijít o majetek. Župa může na základě jakéhokoliv porušení stanov, tedy i banálního, dosadit do naší jednoty tříčlenný správní výbor, který bude mít pravomoci jednatele a starosty. Tento výbor může disponovat naším majetkem, nebo nás sloučit s jinou jednotou, apod. Jeden takový pokus už tu před lety byl, dokonce jsme nebyli vpuštěni na župní VH, jenom proto, že náš hospodářský rok začíná 1. červencem a ne 1. lednem jak je obvyklé. Přitom jsme stanovy neporušili, naopak jsme jednotě tímto opatřením zachránili několik miliónů korun.
ČOS nás může zrušit, protože může zrušit svoji organizační složku-pobočný spolek a nelze se proti tomu bránit právní cestou. Majetek naší jednoty by pak připadl župě nebo ČOS. Do ČOS jsme vstupovali dobrovolně, ale vystoupit z ní podle těchto stanov již nemůžeme, leda bez našeho majetku. Copak jsme se stali nějakou sektou? Dva roky se opravdu snažíme stanovy změnit! Jednali jsme na župě, s jednatelem ČOS br. Krocem, byli jsme přizváni do LPK (Legislativně právní komise), kde jsme připravili množství návrhů, spousta jich byla i přijata, ale ty nejdůležitější ne. Jednali jsme se starostkou Moučkovou, jednali jsme na předsednictvu ČOS.
Problém ale byl, že jsme nevěděli, jaká varianta stanov bude sjezdu předložena a co bude nakonec schváleno. Vyčkat do rozhodnutí sjezdu ČOS jsme nemohli, protože mohlo nastat i to, že pobočný spolek nebude moci vystoupit nebo pouze svým zrušením bez majetku. Z ČOS vystoupilo již několik jednot a jsou za to žalovány. Zatím nepravomocně spory s ČOS vyhrávají. Vím, že některé jednoty, které zůstali v ČOS připravují žalobu na neplatnost některých článků stanov.
Pro nás se nic podstatného zatím nezměnilo, stále jsme TJ Sokol I. Smíchov, budeme normálně cvičit, závodit, hrát loutkové divadlo, chodit na výlety, pořádat výstavy,…
SL: Jaký je výsledek toho bodu mimořádné VH
MVH schválila vstup do Spolku tělocvičných jednot a vystoupení z ČOS (cca 90%).
SL: Jaké jsou důvody a zároveň přínosy vstupu do Spolku tělocvičných jednot
Stanovy Spolku tělocvičných jednot deklarují plnou právní subjektivitu, umožňují plné nakládání se svým majetkem a v případě, že pobočný spolek vystoupí, odnáší si veškerý majetek.
SL: Jakým směrem nyní povedete jednání o vystoupení s Českou obcí sokolskou
Z ČOS jsme již dopisem vystoupili. Naším konečným cílem není pouze vystoupit z ČOS, ale dál bojovat za spravedlivé stanovy vůči jednotám. Musí to být stanovy, které plně respektují suverenitu jednot a jejich majetek.
Věřím, že se nám to podaří, že jsme vyvolali diskusi, která bude brána vážně, a že tím pomůžeme dalším jednotám. Přislíbili jsme dál spolupracovat na úpravách stanov. Těším se na den, kdy se budeme moci vrátit jako plnohodnotní členové ČOS.