TO JE BASKETBAL, ukážou školákům hvězdy Jiří Welsch a Kateřina Elhotová

Když vzal táta Jiřího Welsche poprvé do haly na basketbal, představil mu sport, který nejspíš nikdy neopustí. „Začal jsem si poprvé házet na koš a od té doby jsem nechtěl odejít. Basketbal u mě vyhrál hned od začátku. Mohl jsem v něm projevit potřebu být v týmu, hýbat se, soutěžit. Je to, jako když člověk potká osudovou lásku,“ říká šestatřicetiletý Jiří Welsch.

Český reprezentant a bývalý hráč zámořské NBA se teď pokusí ukázat krásy basketbalu i dětem. Společně s Kateřinou Elhotovou se stal tváří soutěže TO JE BASKETBAL, kterou připravily Český olympijský výbor a Česká basketbalová federace. Školy zapojené do projektu Sazka Olympijský víceboj v ní totiž mohou soutěžit nejen o basketbalové vybavení, ale také o návštěvu hvězd tohoto sportu.

„Kdyby se děti začaly hýbat prostřednictvím basketbalu, bylo by to super. Ale v první řadě jde o to, aby se zvedly z gaučů a od počítačů, dostaly se mezi lidi a komunikovaly se svými kamarády jinak než přes sociální sítě,“ dodává hráč Nymburka.

Basketbal navazuje na stolní tenis a baseball

Soutěž TO JE BASKETBAL navazuje na předchozí projekty s Českou asociací stolního tenisu a s Českou baseballovou asociací, během kterých desítky škol získaly pingpongové stoly či baseballové sady a tisíce školáků zažily setkání se špičkovými hráči obou sportů a s olympioniky.

„Jsme rádi, že můžeme jednotlivým sportům otevřít dveře přímo k dětem na základních školách, které tak dostanou šanci si tyto sporty vyzkoušet pod dohledem jejich hvězd. V případě basketbalu nás to těší o to víc, že je to jediný kolektivní sport, který má naději na účast na olympijských hrách v Riu. Byli bychom rádi, kdyby si děti našly cestu právě k němu nebo k jakémukoli dalšímu sportu, který by se stal pevnou součástí jejich života,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jiří Zídek, bývalý vynikající hráč a místopředseda České basketbalové federace, vnímá soutěž pro školy jako návrat ke kořenům: „Jsme velmi šťastni, že se můžeme účastnit projektu s Českým olympijským výborem, který už ve svých předchozích ročnících ukázal velký přínos pro zapojené sporty. V dnešní době je zásadní oslovit děti už v mladém věku, kdy se rozhodují, jestli vůbec budou sportovat a případně jakému sportu se chtějí věnovat. Jedním z cílů je navrátit basketbal do škol, odkud se historicky začal šířit do celého světa.“


Úkolem škol je v období od 3. března do 17. dubna natočit video s originální basketbalovou akcí. Inspirací může být například video s Jiřím Welschem a Kateřinou Elhotovou. Podívat se můžete zde. „Kateřina Elhotová a Jiří Welsch patří k absolutní špičce českého basketbalu. Je skvělé, že s naším dlouhodobým záměrem rozhýbat děti na základních školách nám opět pomáhají ti nejlepší,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

Školáci mohou povzbudit basketbalisty na cestě do Ria

Součástí videa by měl být také pokřik, který povzbudí národní tým mužů v červencové kvalifikaci o účast v Riu. „Postup do olympijské kvalifikace je pro český basketbal obrovským úspěchem. Jsem rád, že se školáci prostřednictvím motta zapojí do podpory našim reprezentantům. Společně se tak můžeme podílet na snaze splnit jim jejich olympijský sen,“ soudí Jiří Zídek.

Školy soutěží o 56 sad s basketbalovými míči a oboustrannými dresy a dalšími cenami. Čtrnáct škol – jedna z každého kraje – vedle vybavení získá na základě originality videa a pokřiku pro reprezentaci návštěvu basketbalové show.


„Mně na basketbalu baví dynamika, rychlost a to, že se člověk musí rozhodnout v hodně krátkém časovém úseku. Děti by měly nejdřív poznat pohyb jako takový, naučit se správně běhat. Basketbalu si cením proto, že je to kolektivní hra a člověk se musí naučit fungovat s ostatními lidmi,“ dodává Kateřina Elhotová, která se stejně jako Jiří Welsch stala ambasadorkou projektu Sazka Olympijský víceboj.

(ps podle zprávy ČOV, SportovniListy.cz, foto: ČOV)