V Česku je asi 15 000 fotbalistek, ale jen 40 žen -rozhodčích a ještě méně trenérek

"Fotbalová asociace podporuje ženský fotbal. Založili jsme akademii dívek do 17 let, která je velmi důležitá. Všechny úspěšné týmy ve světě již akademie mají, to je to, čemu se chceme přiblížit. Chceme také posunout mediální obraz ženského fotbalu, na tom nyní začínáme pracovat i pomocí kampaně LIVE YOUR GOALS. Ukážeme dívkám, že fotbal není jen pro kluky, že je to krásný sport,“ řekla při prezentaci programu ALL-STAR GAME předsedkyně Komise fotbalu žen FAČR Dagmar Damková.

Den ženského fotbalu v sobotu 21. května 2016 v Praze

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Kolik má Fotbalová asociace ČR registrovaných žen a kolik z nich je rozhodčích a trenérek?


"Ve Fotbalové asociaci ČR máme registrovaných téměř 15 tisíc žen, což na první pohled vypadá, že v Česku máme fotbalistek hodně, ale pokud se chceme vyrovnat evropské špičce, musíme mít početnější základnu. Rozhodčích žen je málo, asi kolem čtyřiceti, ale některé z nich mají zkušenosti i z řízení mezistátních utkání, a protože se jako rozhodčí osvědčily, tak bývají nominovány i na evropské soutěže nebo šampionáty. Trenérská funkce ženy ve fotbale moc neláká, ale i tady jsou výjimky mezi těmi deseti, které trenérkami jsou, působí třeba Jitka Klimková nyní v zahraničí. Do budoucna je nutné, aby i tato čísla byla vyšší. To se však týká i dalších funkcí, třeba manažerských, kde by se ženy mohly uplatnit."

Sama máte mezinárodní zkušenosti z řízení mezistátních utkání. Vyskytuje se také v ženském fotbale filmování faulů?

"Když jsem byla nedávno na školení rozhodčích, zařadila jsem do přednášky i tyto situace. Abych mohla ukázat, co je tzv. filmování, musela jsem tyto situace vybrat ze záběrů utkání fotbalistů. Tehdy v utkáních žen jsem si nepamatovala, že by se takový případ stal. Možná, že v současné době se i fotbalistky k filmování uchylují, ale to jsou skutečně jen výjimečné události."

Podobné problémy, jak získat ženy pro svůj sport, mají i ragbisté. V poslední době si však odpůrci ženského ragby uvědomili, že z ragbistek budou později maminky, a pokud hrály ragby, tak k tomu povedou i své děti. Platí to i ve fotbale?

"Samozřejmě. Když někdo z rodičů dělal určitý sport, snaží se k tomu přivést i své děti, a to platí u maminek i u otců. V sestavách ligových týmů najdete spoustu ženských příjmení slavných fotbalistů a skutečně jsou to jejich dcery. Jinak k tomu ragby, o kterém jste se zmínil, to obdivuji."

Proč? Viděla jste jej hrát na vlastní oči?

"Viděla jsem dokonce úžasné utkání, semifinále MS Jihoafrické republiky s Novým Zélandem. Na poslední chvíli se mi přes přátele v Anglii podařilo sehnat lístky, a i když byly poměrně drahé, tak vůbec nelituji, že jsem si je opatřila a do Londýna odcestovala. Nejvíce jsem oceňovala disciplínu a respekt, jakou mají ragbisté před rozhodčím. Od ragbistů by se tak fotbalisté tohle mohli rozhodně naučit."

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)