Atmosféra projektu Díky, trenére je unikátní. Nikde jinde diváci s bubny a trubkami nefandí trenérům, kteří před porotou předvádí svá oblíbená cvičení. V sobotu se v pražské hale na Podvinném mlýně uskutečnil již třetí Den trenérů mládeže a stovky lidí z celé České republiky zaplnily tribunu. Deset nejlepších si připravili ukázky svých tréninků, kterou museli předvést do osmi minut. Vše vyhodnocovala odborná porota. V ní byl Zdeněk Haník (zakladatel Unie profesionálních trenérů při ČOV), Zdeněk Vojta (pedagog, hokejový trenér a metodik pro trénování dětí a mládež), Jiří Holeček (trojnásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský medailista), Petr Rydl (hlavní organizátor) a Michal Bíza (loňský vítěz).
Na plochu haly nejprve vyběhli stolní tenisté, dále se představili badmintonisté, ragbisté… Stavěly se mantinely pro trénink ledního hokeje, ale také florbalu. Karatisti si připravili akční scénu, ve které si kluk převlečený za babičku poradil se zloději. Střílely se góly do brány národní házené, nechyběla ukázka dalšího bojového umění – thajského boxu a vše vygradovalo velkým výstupem aerobiček. "Pro trenéry jsou ukázky velice inspirativní, pro přihlížející je to zase velká show a zábava," popsal Rydl, strůjce tohoto projektu.
Porota po deseti vystoupeních a ukázek vybrala čtyři nejlepší, kteří se pak utkali v týmových soutěžích o hlavní ceny. Do závěrečného boje postoupila Dominika Hýsková z TJ Karate České Budějovice, Tomáš Jirků z HC Stadion Vrchlabí, Matěj Koňařík z florbalového Zlínu Lions a Zdeněk Grygar z Baníku Ostrava. Nejprve si museli vylosovat čtyři svěřence od kolegů, kteří se už dál nedostali. S cizími dětmi seznámili a stanovili taktiku na tři týmové hry.
"Přiznám se, že jsem soutěže nechával hlavně na dětech. Řekl jsem jim, že jsou chytří a samy přicházely s podněty. Na všem jsme se domluvili," vyprávěl Zdeněk Grygar, který nakonec získal nejvíce bodů a stal se vítězem třetího ročníku projektu Díky, trenére. "Mám pocit štěstí, nadšení a euforie. Za mě je to úžasná akce, která se dělá rovněž srdíčkem, láskou k tomu sportu. Jsem moc rád, že mě někdo nominoval a že si někdo všiml práce trenérů dětí a mládeže."
Po roce vládne opět trenér z fotbalu. Na Grygara čeká zahraniční stáž do vysněného týmu.
"Asi se bude jednat o Německo," doplnil držitel B licence se trénováním živí, stará se o sto dvacet fotbalistů mladší a starší přípravky Baníku Ostrava. Jeho hlavním stylem je pestrost tréninků. Grygar vnímá i to, že je někdy třeba situaci odlehčit. Tu se zeptá, jaká známka byla ve škole, jindy zase na holky. Během tréninku zkouší, jak jsou na tom hráči s pozorností.
Finále projektu Díky, trenére podpořila Nadace Karla Janečka. V letošním roce se do něj přihlásila skoro tisícovka trenérek a trenérů z celé České republiky. Akci již tři roky podporuje více než 30 sportovních svazů, celkem se v něm objevilo více než padesát sportů. Již nyní organizátoři připravují čtvrtý ročník.
"Trenéři, děti, diváci i my pořadatelé jsme si finále moc užili. Je to vyvrcholení celoroční práce projektu. Začínáme připravovat čtvrtý ročník. Bude ještě lepší," doplňuje Petr Rydl za celý tým Díky, trenére.