Před 5 lety
Před 10 lety
„Pět vítězství ve Velké pardubické je proti přírodě,“ říká v roce 1994 Pavla Váňová svému manželovi Josefovi, který se zotavuje z těžkého zranění po těžkém pádu v Baden Badenu, kdy se krátce ocitl ve stavu klinické smrti. Její výrok se často připomíná, když Váňa v roce 1997 popáté vítězí s Vronskym, ale když o dalších dvanáct let později triumfuje v sedle Tiumena ze stáje Köi Dent, šokuje tím doslova všechny. Josefu Váňovi je 56 let a dává ráznou odpověď četným kritikům, kteří se pozastavují nad jeho aktivní účastí ve Velké pardubické. Tiumen odskakuje s kursem 160:1 a v cílové rovině jistě o 3 1/2 délky poráží horkou favoritku, svou tréninkovou kolegyni Sixteen s Josefem Bartošem.
Před 15 lety
Obhájkyně vítězství a jedna z nejpopulárnějších klisen novodobé historie Registana ze stáje Wrbna Racing ani v tomto roce nenachází rovnocenného soupeře. Na jaře utíká o 9 délek soupeřům v grupě 3 na 3900 metrů v Meranu, ve druhé kvalifikaci naděluje 10 délek Decent Fellowovi. Pak ještě dvakrát triumfuje v Meranu a posléze vyhrává s Peterem Gehmem stylem start-cíl Velkou pardubickou o 9 délek a v novém časovém rekordu 9:15,48 minuty. Německý šampion Gehm slaví počtvrté za sebou, ale jednu unikátní sérii si připisuje i samotná Registana. Úspěch ve Velké pardubické je jejím devátým vítězstvím za sebou! Až o dva roky později ukončí kariéru, stane se s 10,4 milionu korun na vyběhaných dotacích historicky nejbohatší klisnou v českém tréninku. V chovu dá sedm hříbat a uhyne v roce 2019 ve věku 23 let.
Před 20 lety
Do Pardubic opět přijíždí fenomenální Risk Of Thunder. Tmavý hnědák ze stáje Seana Conneryho je fenomén závodiště Punchestown a čistě papírově jasná jednička dostihu, ale na dráze je všechno jinak. Svěřenec Endy Bolgera vedený Kenem Whelanem si rozbíhá dostih v rychlém tempu a celou trať zdolává bez většího zaváhání, ale v posledním oblouku se po jeho boku objevuje obhájce vítězství Peruán se Zdeňkem Matysíkem a odchovanec Státního statku Znojmo nechává irskou superhvězdu za sebou. Valach v barvách DC Zámrsk MUDr. Bruny může v posledních metrech zvolnit, vítězí zadrženě o 10 délek. Třetí finišuje Belovodsk. Peruán zvítězí i v dalším roce a stejně jako Orphee des Blins se i on dočká vlastní sochy v životní velikosti. Vítězství nad Risk Of Thunderem zůstává vedle těsného druhého místa z Cheltenhamu Peruánovým nejkrásnějším úspěchem a podle Zdeňka Matysíka se jednalo o vůbec nejsnadnější valachovo vítězství.
Před 25 lety
Osmiletý polokrevný ryzák sovětského chovu Erudit z tréninku Františka Holčáka v cílové rovině snadno odskakuje britskému It’s A Snipovi s Charliem Mannem. Pro Vladislava Snitkovského je to začátek úspěšné žokejské kariéry, v níž o dva roky později přidá další úspěch ve Velké pardubické s Cipískem, pro stáj Pěník Vlachovice se jedná o největší úspěch v její krátké historii. Erudit už další vítězství na dráze nepřidá, polokrevný syn Egoista se však zařazuje k hrstce vítězů Velké, kteří dostali šanci v chovu. Po úspěšném působení v hřebčíně Měník se stává populárním plemeníkem ve francouzském Haras des Rouge a později se znovu vrací do Česka. Koncem 90. let se na krátkou dobu dostává na český trh tavený sýr s Eruditovou podobiznou.
Před 30 lety
Velká pardubická bojuje o místo na mezinárodním výsluní. Její propozice je Státním závodištěm rozeslána do několika evropských zemí a výsledkem je 29 startujících včetně jedenácti koní ze Sovětského svazu a Velké Británie. V boji o přední příčky však nehrají žádnou roli, nejlepším cizincem je anglický polokrevník Blackthorn na šestém místě. Domácí hvězda Železník si v sedle s Josefem Váňou dobíhá pro třetí vítězství za sebou a ani tentokrát nemusí bojovat, druhá Fráze s Václavem Chaloupkou na něj ztrácí sedm délek. Třetí místo získává kladrubský tempař Forman pod Liborem Štenclem.
Před 35 lety
Jeden z nejčernějších ročníků v historii Velké pardubické dokončují jen čtyři koně: Erot, Festival, Jawan a Gabr, bez pádu zdolávají kurs jen první dva jmenovaní. Příliš rychlé tempo při nájezdu má za následek hromadný pád na Taxisově příkopu, pro polského Emanuela a sovětského Kapellana se jedná o poslední skok v životě. Děsivé scény z Taxisu mají v Československu za následek první intenzivní debatu o nutnosti úpravy překážky. Vítězství Erota s Nikolajem Chludějevem je posledním sovětským úspěchem v historii Velké pardubické.
Před 45 lety
Kuriózní výrok rozhodčích „zadrženě daleko – daleko – daleko – 15 – daleko“ dává představu o náročnosti podmínek v roce 1974. Vůbec poprvé se prosazuje jeden z kultovních překážkářů 70. let, albertovský Mor s Karlem Benšem, který k nadšení domácího publika poráží sovětského Baritona a britského obhájce vítězství Stephen’s Societyho. Na osmém místě uzavírá doběh při své poslední účasti populární Metál z Velkovýkrmny Zákupy, jehož tentokrát vede Kamil Kuchovský.
Před 50 lety
Kvůli vrozené vadě přední nohy mu nikdo nevěštil úspěšnou dostihovou kariéru, ale ryzák Korok se spolu se svým mladým jezdcem Václavem Chaloupkou vzepřel proti osudu a jistě o 3 délky vítězí ve Velké pardubické. Korok a Chaloupka se na přelomu 60. a 70. let stávají oblíbenou dvojicí publika, jejíž popularita výrazně pomáhá obnovení zájmu československé veřejnosti o dostihový sport. Zástupci JO Státního statku Židlochovice porážejí Mohylu, Gavoru, Kostravu, Lukavu či Neklana. Ohlas tohoto ročníku Velké pardubické o mnoho let později znásobí populární stolní hra Dostihy a sázky, která přebírá jména zúčastněných koní. Až na toho nejslavnějšího – Korok vítězí ve Velké pardubické ještě v letech 1971 a 1972, stává se Koněm roku a odchází do plnokrevného chovu. Dost možná se tvůrcům nejpopulárnější deskové hry před rokem 1989 zdálo, že možnost koupit si Koroka by hráčům připadala příliš nereálná… Ročník 1969 je historický ještě v jednom ohledu: vůbec poprvé je proveden antidopingový test. Specialisté z Kriminalistického ústavu odebírají vzorky prvním třem koním v cíli.
Před 55 lety
Sovětská „sborná“ je pojmem nejen v ledním hokeji, koncem 50. let vládne pevnou rukou i doběhům Velké pardubické. V roce 1959 potřetí za sebou vítězí desetiletý valach Epigraf z armádní stáje CKSK MO, tentokrát pod Vladimirem Prachovem. Sověti získávají i druhé místo prostřednictvím Bazise, nejlepší domácí kůň Cora ztrácí z třetího místa nesčetné délky. Československé stáje nevyhrály už tři roky a ještě pár let si musí počkat. Státní závodiště zkouší všechno možné včetně nového způsobu soustředění překážkové „reprezentace“, různých pohybů v nominaci nebo zaskákání špičkových rovinových koní. Nic však nezabírá. Sovětskou nadvládu přerušuje až v roce 1963 Koran s Františkem Vítkem.
Před 80 lety
Před druhou světovou válkou poutá Velké pardubická i zájem nacistického Německa. V roce 1934 vítězí černá hnědka Wahne v sedle se svým majitelem a trenérem, SA-Standartenführerem Heinrichem Wiesem. Člen NSDAP, paramilitární organizace Sturmabteilung a spolku Stahlhelm jezdí do Pardubic pravidelně, tentokrát poráží o 3 délky sedmiletou plavku Normu s Latou Brandisovou. Osudem jediné překážkové jezdkyně své doby bude i v dalších letech souboj s přesilou německých jezdců. K historickému vítězství Normy a Brandisové dojde až za tři roky.
Před 110 lety
31. října 1909 se běží jeden z nejbizarnějších ročníků v historii Velké pardubické. Na startovní listině jsou jen čtyři koně, startují tři a hned na druhé překářce padá klisna Hatton’s Love. V dostihu pokračuje jen dvojice Kourgan a Cordon, která průběžně padá a vybočuje. Když na deváté překážce Cordon padá a odmítá pokračovat v dostihu, z tribuny přibíhá jeho majitel František Bartosch a vyhoupne se na svého koně. Na zahrádkách oba koně vybočují a zůstávají stát. Diváci se je snaží všemožnými způsoby přimět k najetí skoku, až rozhodčím dojde trpělivost a dostih předčasně ukončují a anulují. Velká pardubická zůstává bez vítěze a rozzuřené publikum se domáhá vrácení sázek. Po delším dohadování sázková kancelář ustupuje a vrací vklady.
Před 120 lety
V roce 1899 odskakuje pětice koní a postupně ubývají, až do cíle dorazí jediný z nich – pětiletá tmavá hnědka Sláva ze stáje hraběte Zdenka Kinského. V sedle svěřenkyně trenéra Heatha exceluje taktickou jízdou anglický profesionál působící v Rakousku-Uhersku Thomas H. Buckenham.
Před 125 lety
Následník trůnu František Ferdinand d’Este není kdovíjaký dostihový příznivec, ale čas od času má několik koní v tréninku. V tomto roce se těší na vítězství svého ryzáka Csufondára ve Velké pardubické. Koně trénuje populární Hansi Fries a do sedla se vyhoupne jediný žokej, který zvítězil ve Velké národní i Velké pardubické – George Williamson. Csufondár je velký favorit, ale k velkému rozladění Františka Ferdinanda dobíhá na posledním čtvrtém méstě. Na vítěznou polokrevnou klisnu Lady Anne z vídeňské stáje Jacquese Schawella ztrácí nesčetné délky a traduje se, že po této prohře následník trůnu definitivně ztrácí o dostihový sport zájem.