Zrodila se Česká basketbalová hráčská asociace

Organizace,  jejíž  hlavní smysl je ochránit basketbalisty v nejvyšších soutěžích v Česku při jednání s kluby a orgány basketbalové federace.

Zakladatelem je dlouholetý reprezentant Pavel Pumprla, který se po letech v zahraničí vrátil do Nymburka, aktuálně však léčí vážně zraněné koleno. Svůj nápad  představil veřejnosti na setkání s médii  v pražských Vokovicích.

SportovniListy.cz byly na místě děje ..

Do výkonného výboru spolu s Pumprlou usedli děčínský kapitán Jakub Houška a Michaela Uhrová, někdejší reprezentantka a mistryně světa v basketbalu 3x3. Mezi ambasadory patří nymburský pivot Petr Benda nebo nedávné hvězdy Eva Hlaváčková Vítečková s Veronikou Bortelovou.

Asociace si bere příklady z podobných institucí po celém světě, hlavně ze západní Evropy, kde si v basketbalově silných zemích typu Španělska, Itálie nebo Francie hráčské asociace vybudovaly slušnou pozici. Se španělským modelem je podrobně obeznámen i Pumprla, dříve hráč Obradoira a Estudiantes Madrid.


"Všechno zlé je k něčemu dobré, sice teď kvůli zranění nemůžu hrát, ale zase jsem se mohl věnovat spoustě věcí kolem vznikající asociace," řekl novinářům Pumprla, první předseda ČBHA. Ovšem s dovětkem, že o založení hráčské asociace uvažoval ještě před svým odchodem do zahraničí.

Bylo řečeno, že podobné asociace už v Česku funguje ve dvou největších sportech - ve fotbale i v hokeji. Ve fotbale nedávno vznikla vedle České asociace fotbalových hráčů ještě konkurenční Hráčská fotbalová unie.

Marek Černošek coby předseda České asociace hokejistů a Tomáš Pešír, který stojí v čele Hráčské fotbalové unie, přišli Pumprlu na tiskovou konferenci podpořit osobně a jejich tři organizace hodlají úzce spolupracovat.

ČBHA nabídne hráčům právní ochranu při podepisování profesionálních smluv nebo při jejich přerušování bez vážného porušení. Ráda by podporovala profesionální sportovce ve studiu v průběhu kariéry, chce jim pomoct s přípravou na život po skončení sportovní kariéry.

"U nás to většinou není tak, že se hráči dokážou zabezpečit. Stává se, že basketbalisté v 35 letech ukončí kariéru a nemají žádnou praxi a uplatnění,"  uvedl Pumprla.

V zájmu asociace je, aby její členové byli pojištěni pro případ zranění. ČBHA by chtěla vyjednat kolektivní smlouvu s Českou basketbalovou federací a Asociací ligových klubů, která by upravila vyjednávání o hráčských smlouvách.

Asociace by chtěla rovněž zajistit profesionální lékařskou péči pro amatérské hráče a jakéhosi průvodce pro cizince, kteří přijdou hrát do českých soutěží.

"Některé kluby jim sice zajistí kompletní servis, jiné jim ale pouze řeknou, kde je šatna a v kolik mají být na tréninku,"  uvedl Pumprla.

Dlouhodobou metou je založení fondů na vzdělávání a podporu basketbalistů, kteří se po skončení kariéry dostanou do finančních potíží. Sami hráči by se díky ČBHA mohli zapojit do vyjednávání o systému nejvyšších soutěží a dalších vnitřních záležitostí České basketbalové federace.


(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)