Naše mladá krasobruslařka (minulo jí teprve 17 let), Alena Vrzáňová, přichystala jedno z nejpříjemnějších překvapení roku 1949. Stala se mistryní světa ve sportu, v němž se všechny ty slavné Sonji Henie, Barbary Scottové atd. zdály být ve svém umění pro naše sportovkyně nedostižitelné. A náhle, k údivu celého světa, vystoupila na zlatem a slávou ověnčený trůn „královen ledu“.
Překvapeni byli však jen ti, kdo mohli náš závodní krasobruslařský sport sledovat pouze zpovzdálí. Těm, kteří znali předpoklady velkého úspěchu Aleny Vrzáňové, byl její mistrovský titul potvrzením zkušenosti, že jen poctivá, pilná práce a nezdolné zanícení pro věc vede k nejvyšším metám.
Titul jí nespadl do klína, byl perně zasloužený. A je třeba, abychom objektivně zhodnotili skutečnosti, které přivedly Vrzáňovou na první místo ve světě. Vrzáňová nebyla nadanější, než její přítelkyně. Nešla nahoru rychle. Bruslila od svých 7 let. Od otevření pražského stadionu až do jeho jarního uzavření byla denně několik hodin na ledě. V posledních letech zvyšovala délku svého tréningu tím, že odjížděla už v létě do Anglie, kde mohla trénovat na krytých umělých kluzištích.
Je třeba ještě dodat, že vítězství Vrzáňové a velký úspěch Nekolové i Lerchové byly zcela zasloužené. V Miláně na mistrovství Evropy Pawliková Vrzáňovou porazila. Tehdy podala Rakušanka svůj nejlepší výkon, kdežto Vrzáňová zůstala daleko za svým. Vítězství Vrzáňové bylo jen otázkou času, neboť nestranným odborníkům bylo jasné, že už teď, kdy je ještě ve vývoji, umí Vrzáňová víc, než Pawliková, která už své možnosti plně vyčerpala a dosáhla vrcholu.
Vysoko se musí ocenit i výkon druhých dvou našich závodnic. Po slabších povinných cvicích předvedly prvotřídní volné jízdy, které je posunuly o dvě místa kupředu, do první poloviny soutěžících.
Alena Vrzáňová čtyřnásobná mistryně Československa v letech 1947 až 1950 a mistryně Evropy z roku 1950, vyhrála mistrovství světa i v roce 1950. Po úspěšném startu na mistrovství světa požádala v roce 1950 v Londýně o politický azyl a posléze emigrovala do Spojených států amerických, kde dalších 16 let působila jako profesionální bruslařka v lední revue Ice Follies a později v Ice capades
pod uměleckým jménem Aja Zanova.
V roce 2009 byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy, byla vyhlášena českou Sportovní legendou. Zemřela v New Yorku 30. července 2015 (ve věku 84 let).
Výňatky z výsledků MS v roce 1949:
Ženy: 1. Vrzáňová, ČSR, 212.66 b., 2. Shermannová, USA, 206.99 b., 3. Altweegová, Anglie, 205.38 b., 4. Nekolová, ČSR, 196.73 b., 8. Lerchová, ČSR, 192.84 bodů.
Muži: 1. Button, USA, 216.38 b., 2. Király, Maďarsko, 209.69 b., 3. Rada, Rakousko, 208.41 bodů.
Párová jízda: 1. Kekessy-Király, Maďarsko, 11.35 b., 2. sourozenci Kenedyovi, USA, 11.02 b., 3. Daviesová-Hoffner, USA, 10.64 b., 7. manželé Zachovi, ČSR, 10.31 b.
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)