Členové spolku brzo poznali, že za starostu si zvolili člověka, jenž „porozuměl duchu novému a mocnou rukou zasáhne do osudu spolku“.
Dle slov Fügnerových měl být „Sokol jednotou bratří svorných, nerozdvojených ni náhledy politickými, ni náboženskými; bohatý měl být bratrem toho, jemuž osudem méně přisouzeno; kdo duševními silami pracuje ku prospěchu vlasti, ten měl býti upřímným bratrem toho, jehož ruce zdobí mozole práce poctivé“. Zakládání jednot sokolských vítal v těch dobách český lid s upřímnou radostí, neboť cítil, že „Sokol odchová mu jaré, nové plémě na obranu vlasti a národa“.
Fügner byl vzor mravní ušlechtilosti, uvědomělého bratrství a nevyčerpatelné obětavosti, neboť k zabezpečení nejdůležitějšího úkolu Sokolstva, totiž k pěstění tělocviku, postavil a snahám sokolským posvětil budovu „Sokola pražského“. Již dne 3. července, 1863 začalo se s kopáním základů a dne 9. prosince téhož roku odbýváno zde první cvičení.
Jindřich Fügner narodil se 10. září 1822 v Praze a zemřel velmi mladý 15. listopadu 1865. Památka „prvního sokola“ zůstane nesmrtelná.