V roce 1885 se vytvořila skupina nadšenců, aby pěstovali spolu rytířské umění šermířské. Začátkem roku 1886 dostal pan Bohuslav Beneš, jeden z nich, myšlenku, aby se vystoupilo na veřejnost šermířskou akademií, a tak aby byl podán nezvratný důkaz o existenci českých šermířů a zároveň aby se vzbudila záliba k tomuto ušlechtilému umění v nejširších kruzích české veřejnosti.
Myšlenka ta byla stejně krásná jako smělá — vždyť věc sama byla teprve v zárodku a byla obava, nalezne-li se dost dobrých sil.
V panu Gustavu Hergsellovi zemském mistru šermířském, našel podnik neohroženého zastánce a pevnou podporu, a když mnozí ze starších vynikajících jeho žáků přislíbili svoje spolupůsobení, byl výsledek první české akademie šermířské zajištěn.
Z těch mnohých čelných reprezentantů české šermířské školy uvádíme v našem vyobrazení vedle mistra Hergsella ještě pp. Lad. Pinkasa, hraběte Waldsteina, pp. Riegla, Tilla a p. B. Beneše, jimž dvěma posledním náleží zásluha, že s pílí velikou ujali se úlohy pořadatelů a tak zajistili úspěch akademie.