Hurá do Plzně na veletrh cestovního ruchu s nápady, jak sportovat a provozovat turistiku

Na veletrhu nepřehlédnete mapu Zlaté stezky dlouhou čtyři metry s označenými trasami, dále zbrusu novou mapu na veletrhu pokřtěnou s názvem  Plzeňský kraj Karla IV nebo si můžete ve vědomoctní soutěží u osmi stánků otestovat vlastnivědní znalosti a po získání osmi samolepek vyhrát cyklistické brýle. Jsou tu i prodejní stánky například vydavatelství Cykloknihy, na kterém jsou všechny publikace k zakoupení za jednoutnou cenu sedmkrát deset korun, ale  můžete se na jiných místech veletrhu zakoupit třeba i regionální pochutiny  nebo potřeby pro turistiku. Vystavovatelé, kterých je sto, jsou v převážné míře z Plzeňského kraje, ale našli jsme tu i zástupce krajů, ve kterých se lidé nyní potýkají s povodněmi například z Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje či Jihočeského kraje, ale i těch, které povodně nepostihli.



Tři dny plné zábavy, poznávání a soutěží, navíc s nabídkou informací obsažených v prospektech, v průvodcích i na mapách lákající na sportování a provozování turistiky ve všech podobách čekají návštěvníky ve sportovní hale TJ Lokomotiva v Plzni na Slovanech od čtvrtka 19. září až do soboty  21. září 2024.

Dopoledne prvního veletržního dne plzeňského veletrhu se do prostoru sportovní haly, kde se veletrh koná, nahrnuly zástupy školní mládeže a seniorů a bylo se na co dívat. 

Na veletrhu jsou i vystavovatelé ze zahraničí a tak jsme se dozvěděli, že v srdci Slovenského národního povstání v Banské Bystrici patří Češi ze všech cizinců k nejčastějším návštěvníků a přesto, že v okolí města je mnoho zimních středisek, v létě je v centru Slovenska více turistů než v zimě.


Na stánku Chorvatska jsme  převzali publikaci, ve které se píše, že v této zemi je mnoho míst, kde se dodržují české tradice jako jsou dožinky a také se tam domluvíte česky.

V češtině v sousedním Německu dokonce vydávají některé mapy a prospekty včetně letáčku, na kterém se dočtete, že se cesta do Německa vyplatí i za účelem nákupů a vyprávějte někomu o tom, že si v Německu koupíte pivo Plzeň výrazně levněji než v Česku, kdy je láhev Plzně navíc se slevou  prodávaná  akci. Ovšem přivést si pár plechovek  plzeňského piva z Německa do Plzně s pocitem, že jste ušetřili pár desítek korun, to nevysvětlil nedávno  ani vládní poradce pro věci ekonomické, který tvrdil, že plzeňské pivo musí být v Německu levnější než u nás, protože tam má větší konkurenci.

A to není všechno. Mezi hosty na podiu, kde probíhají přednášky byla nebo ještě bude řada cestovatelů a také dalších v televizích profláklých žen a  mužů, ale i celou řádu sportovců.

Vyjímečného sportovce jsme potkali na stánku atommuzea, který provozuje Václav Vítovec. Že nevíte, kdo to je? On je totiž zakladatelem triatlonu nejenom v Československu, ale i v Evropě a pokud triatlonisté nejdříve plavou, pak jedou na kole a nakonec běží, je to jeho zásluhou, neboť on v samém zárodku tohoto sportu jako plavec dobře věděl, po dlouhé jízdě na kole zkrátka a dobře moc dobře nelze bezpečně plavat.  To ještě nevíte, že při příštím ročníku veletrhu ITEP bude Václav Vítovec u prezentace nového muzea triatlonu, které by mělo být v Plzni.      

Veletrh cestovního ruchu ITEP se letos koná sice po osmnácté i když  Plzeňský kraj ho pořádá pravidelně už  od roku 2005. Jeho konání totiž přerušila na dva roky koronavirová pandemie. Nyní  návštěvníci mají opět příležitost nasbírat patřičné písemné i obrazové informace na tradičním veletržním místě sportovní haly v Plzni na Slovanech.

ITEP  nabízí program v obou sportovních  halách. Prostor obsadila zhruba stovka vystavovatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

  Víte co  ...

Více najdete o veletrhu ITEP  zde ...





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.





(Petr Skála pro SportovniListy.cz, koláž a foto: Petr Skála)