Na veletrhu ITEP v Plzni nepřehlédnete mapu Zlaté stezky dlouhou čtyři metry s označenými trasami, dále zbrusu novou mapu na veletrhu pokřtěnou s názvem Plzeňský kraj Karla IV nebo si můžete ve vědomostní soutěží u osmi stánků otestovat své vlastnivědní znalosti a po získání osmi samolepek vyhrát cyklistické brýle. Vystavovatelé, kterých je sto, jsou v převážné míře z Plzeňského kraje, ale našli jsme tu i zástupce krajů, ve kterých se lidé nyní potýkají s povodněmi například z Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje či Jihočeského kraje, ale i těch, které povodně nepostihly.
Na veletrhu jsou i vystavovatelé ze zahraničí a tak jsme se u jednoho výstavního místa dozvěděli, že v srdci Slovenského národního povstání v Banské Bystrici patří Češi ze všech cizinců k nejčastějším návštěvníkům a přesto, že v okolí města je mnoho středisek umožňujících se plně nabažit zimními radovánkami, je v létě v centru Slovenska přeci jenom více turistů než v zimě.
Na stánku Chorvatska jsme převzali publikaci, ve které se píše, že v této zemi je mnoho míst, kde se dodržují české tradice jako jsou třeba dožinky a také se na mnoha místech domluvíte i česky.
V sousedním Německu dokonce vydali v češtině některé mapy a prospekty včetně letáčku, na kterém se dočtete, že se cesta do Německa vyplatí i za účelem nákupů na tradičních trzích a nejenom tam. Vyprávějte pak někomu, když se vrátíte z Německa domů, o tom, že si v sousední zemi koupíte pivo Plzeň výrazně levněji než v Česku, kde je láhev Plzně prodávaná i v akci výrazně dražší. Ovšem proč si můžete přivést pár plechovek plzeňského piva z Německa do Plzně s pocitem, že jste ušetřili několik desítek korun, to nevysvětlil nedávno ani vládní poradce pro věci ekonomické, který tvrdil, že plzeňské pivo musí být v Německu výrazně levnější než u nás, protože tam je mezi pivovary v obchodech větší konkurence.
Vyjímečného sportovce jsme potkali na stánku Atommuzea, které provozuje Václav Vítovec. Že nevíte, kdo to je? On totiž v minulém století zakládal triatlon a nejenom v Československu, ale i v Evropě a pokud triatlonisté při závodech nejdříve plavou a teprve pak jedou na kole a nakonec běží, je to jeho zásluhou, neboť on v samém zárodku tohoto sportu jako plavec dobře věděl, že po dlouhé jízdě na kole zkrátka a dobře nelze bezpečně plavat a v diskusích o návaznosti triatlonových disciplin prosadil tu současnou. A to ještě nevíte, že Václav Vítovec chystá muzeum triatlonu, které by mělo být do roka a do dne v provozu v Plzni.
Veletrh cestovního ruchu ITEP se letos koná sice po osmnácté i když jej Plzeňský kraj pořádá pravidelně už od roku 2005. Jeho konání totiž přerušila na dva roky koronavirová pandemie. Nyní ovšem návštěvníci mají opět příležitost nasbírat patřičné písemné i obrazové informace na tradičním veletržním místě sportovní haly v Plzni na Slovanech.
ITEP nabízí program v obou sportovních halách, kde prostor obsadila zhruba stovka vystavovatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
Víte co ...
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.