Jde běhat a poznávat při běhu krajinu třeba v Krkonoších?
"Jde. Budete běhat sice do kopce, ale proč ne. Vyběhnu jen tam, kam budu stačit. Zbytek dojdu. Roztluče se vám srdce, zprvu to je nepříjemný pocit, ale výhled z vrcholku je s bušícím srdcem o to intenzivnější. Neváhejte se pustit do větších běžeckých dobrodružství, dopřejte si celodenní běžecký výlet. V Čechách téměř neznámá záležitost, které holdují spíše osamocení jednotlivci než skupinky, jako třeba známe při vyjížďkách na kolech, na nichž vyrážíme o víkendu s kamarády. Přitom je i u nás řada míst, kde by se celodenní výběhy daly provozovat v ideálních podmínkách. Třeba na náhorní plošiny Krkonoš a v okolí Pece pod Sněžko. Ano, jsou to stejná místa, kam obvykle jezdíme na kolech nebo na běžky. Pravým rájem jsou pak italské Dolomity - ohlušující ticho a kolem vás velikáni větší než Tatry," tvrdí Hana Topolovová, která má s těmito běhy zkušenost.
Pro začátek stačí jakékoliv boty?
"To je jistě pravda. I staří matadoři však vědí, že běhat v opotřebovaných nebo tzv. v jakýchkoliv běžeckých botách radosti z běhání značně ubírá. Investice do běžeckého nádobíčka se vám vyplatí především v případě bot. Pro kratší výběhy volte spíše flexibilnější a středně tlumenou obuv. Tradiční obavy z nárazů jsou přehnané. Běžte pomalu, nedělejte dlouhé kroky, abyste nedopadaly na patu, kde chodidlo nemá žádné tlumící prvky. Odrážejte se spíše dopředu než nahoru. Při odrazu vědomě zapojujte prsty u nohou," radí Hana Topolovová.
Pořádně se navléci, abych vypotil přebytečná kila. Funguje to?
"Toto je nejčastější chyba všech začátečníků. Běh by měl být o pocitu volnosti, radosti z lehkosti a pohybu. Proto se dobře padnoucí, funkční oblečení umožňující díky vrstvení a možnost regulace tělesné teploty vřele doporučuje. Jestli chcete shodit kila, běhejte pravidelně po dobu alespoň 40 minut při každém výběhu. Jedině tak tělo přejde na spalování tuků.," dodala běžkyně.
Co dělat, když nevydržím běžet dlouho?
"To vůbec nevadí. Patrně běžíte moc rychle a rychle se zadýcháte. Zkuste se spíše jen tak „ploužit“, tedy pohybovat se rychleji než chůzí, odlepovat nohy od země, ale pohybovat se tak, abyste mohly komunikovat s kamarádkou nebo s kamarádem vedle vás. To je jednoduchý trik pro regulaci intenzity do prvních výběhů, zajistíte tím lepší okysličení svalů a oddálíte pocit únavy," řekla Hana Topolovová.
A co, když se bojím běhat sám?
"Řešením je najít si partu anebo alespoň parťaka z okolí. Na webu jistě také narazíte i na nějaký ten společný trénink nebo výběh," uzavřela Topolovová odpovědi.
Jinak jeden takový hromadný Trail running day v přírodě se uskuteční tuto neděli 24. května 2015 v Peci pod Sněžkou. Sraz je v 10 hodin u obchodu Intersport Rent, který akci pořádá. Na výběr bude ze dvou tras - „high trail“ 28 km (přes Sněžku), kterým vás provede trutnovský běžec Václav Patsch, a „low trail“ 8 km.
A to není všechno. Před během si na místě můžete otestovat boty a případně si je i zapůjčit od partnerů akce. Po návratu z hor bude následovat beseda a společné posezení s těmi, s který jste běželi.