Co přimělo osm českých trenérů stát se koučem biketrialu případně cyklotrialu?

Jak se v České republice trénuje biketrial, který se řídí pravidly Mezinárodní biketrialové unie BIU, a cyklotrial, jenž se jezdí podle regulí Mezinárodní cyklistické unie UCI? Jak se kluby vyrovnávají se současnou situací, kdy popularitou i prestiží cyklotrial převyšuje biketrial? Odborný pohled poskytlo osm odborníků, po čtyřech zkušených trenérech a čtyřech mladších, kteří většinou ještě úspěšně závodí, a přitom také věnují hodně času přípravě svých nástupců.

Všichni oslovení k anketě přistoupili zodpovědně, proto nemělo smysl krátit jejich vyjádření. Navíc anketu bude možné sledovat na webu ÚAMK v několika pokračováních. Jejich počet zatím není definitivní, prostor dostanou také novinky, které přinesl závěr roku 2016.

Úvodní díl seriálu představuje trenéry a důvody, proč se jimi stali. Všichni reagovali na otázku:

Co vás přimělo stát se trenérem biketrialu případně cyklotrialu?

Luděk Valenta, ÚAMK Biketrial klub Olomouc
Věk: 49 let
Profese: prodavač  *  Délka trenérské praxe: cca 13 let * Rozsah trenérské činnosti: děti

"Ze začátku se jednalo v podstatě o nutnost při tréninku vlastního syna. Později, při nedostatku trenérů v klubu a po získání zkušeností, jsem se zapojil i do přípravy ostatních mladých biketrialistů u nás v Olomouci."


Jiří Sehnal, ÚAMK Biketrial Blansko
Věk: 44 let
Profese: řezník * Délka trenérské praxe: 3roky * Nejlepší osobní sportovní výsledek: překonání svého syna v rovnováze na trial kole (smajlík) * Rozsah trenérské činnosti: vlastní děti a kdo se přidá, někdy i deset dalších zájemců

"Vlastní děti způsobily, že jsem se do trénování pustil. V tomto sportu to vlastně ani nejde jinak. Každý rodič musí být také trenér."

Petr Mokrý, ÚAMK Automotoklub Hamry nad Sázavou
Věk: 42 let
Profese: vlakvedoucí * Délka trenérské praxe: cca 10 let * Rozsah trenérské činnosti: zejména děti a mladší jezdci

"Osobně se za trenéra nepovažuji. K tomuto sportu jsem se dostal, když s ním syn začal asi v pěti letech v hamerském biketrialovém klubu. Několik dětí již v klubu bylo, společně jsme se učili oba. Syn jezdil na kole a já sbíral informace a zkušenosti od ostatních trenérů, rodičů a samotných závodníkům. Nyní se snažím své získané zkušenosti předat dalším zájemcům i jejich rodičům."

Adam Procházka, ÚAMK-AMK Biketrial Přerov
Věk: 36 let
Profese: předseda ÚAMK-AMK Biketrial Přerov, produktový specialista * Délka trenérské praxe: 3 roky *  Nejlepší osobní sportovní výsledek: vicemistr světa 2007 na 26“ kole * Rozsah trenérské činnosti: především reprezentanti Pavel Procházka a Matěj Popelka

"S přibývajícím věkem a zdravotními problémy už nešlo tolik závodit. Proto jsem se rozhodl podpořit jezdce našeho klubu z pozice trenéra. Nicméně na tréninku jsem pořád také aktivní na kole."

Vojtěch Křiva, ÚAMK Automotoklub Hamry nad Sázavou
Věk: 22 let
Profese: Student na VOŠ ve Žďáře nad Sázavou, obor Automatizace a informatika  * Nejlepší osobní sportovní výsledek: vicemistr světa 2013 v biketrialu v kategorii Junior * Rozsah trenérské činnosti: trénuje především sám sebe, podporuje svoji sestru Marii a kamarády v hamerském klubu, šířeji se věnuje mladším jezdcům na soustředěních

"Ještě jsem aktivní jezdec, který se snaží něco dokázat, proto se zatím moc trenérem necítím. Rád poradím a podpořím každého, u koho vidím nadšení pro tento sport. Baví mě, když můžu předat něco, čím jsem si sám musel projít a sám pochopit. V roce 2015 jsem Marušce dělal poprvé doprovod na závodech a zjistil jsem, že když bude makat má velký potenciál být hodně dobrá. Proto jsme se začali fyzicky připravovat i přes zimu. Navíc vyjíždíme potrénovat do hal v celé České republice."

Tadeáš Kříž, ÚAMK-AMK Mladost Hodonín
Věk: 21 let
Profese: student  * Délka trenérské praxe: 5 let od soustředění ve Velké Bystřici v roce 2012 * Nejlepší osobní sportovní výsledek: vicemistr ČR 2015 v kategorii Senior již s postižením zraku, v deseti letech vyhrál MČR, byl 2. na ME a 3. na MS v biketrialu * Rozsah trenérské činnosti: od začínajících dětí po juniory, se kterými trénuje společně a řada z nich jsou reprezentanti ČR

"V roce 2012 mně na prvním soustředění, pořádaném olomouckým klubem, nabídli, abych zkusil trénovat a já se tomu nebránil, protože už dříve jsem sem tam radil ostatním nebo jim ukazoval na kole, jak co na něm dělat. Předávání předchozích zkušeností v práci s dětmi mi pomáhá rozvíjet sebe a úspěchy mých svěřenců mě těší a je jedno, jestli je to v biketrialu nebo cyklotrialu."

Jakub Valenta, ÚAMK Biketrial klub Olomouc
Věk: 22let
Profese: kontrolor ve strojírenství * Délka trenérské praxe: 5 let * Nejlepší osobní sportovní výsledek: 4. MS 2009, 2. EP 2009, 1. přebor ČR 2009 * Rozsah trenérské činnosti: všichni, kteří projeví zájem, nejvíce děti do 15 let

"Vyšlo to automaticky z toho, že jsem biketrial jezdil jedenáct let. Když jsem přestal se závoděním, mohl jsem se na tréninku o to víc věnovat mladým začínajícím závodníkům. Vždycky když mě někdo osloví, abych někoho trénoval, mám z toho radost a dobrý pocit, že můžu být nějak prospěšný a předat dál své zkušenosti. Jedno, jestli na tréninku nebo při několikadenním soustředění."

Dominik Puffer, ÚAMK České Budějovice
Věk: 24
Profese: skladník, trenér biketrialu * Délka trenérské praxe: tvrdí, že žádná, pouze prý předává svoje zkušenosti * Nejlepší osobní sportovní výsledek: 3. v jednom závodě seriálu MS, vicemistr Evropy, mistr ČR * Rozsah trenérské činnosti: děti

"Přiměl mě k tomu pan Špale, který přišel s myšlenkou biketrialové akademie v Českých Budějovcicích. Nad něčím podobným jsem častokrát přemýšlel, ale neměl jsem sám odvahu ani prostředky něco takového zorganizovat. Proto jsem se do toho loni pustil s chutí a nadšením. V jižních Čechách nikdy nic podobného nebylo a jsem rád, že můžu svoje zkušenosti předávat dál."

(ps, ÚAMK, SportovniListy.cz, foto: kluby ÚAMK)