Paralympionikovy slibné testy: pátý v časovce i v pelotonu na SP v Ostende
"Zůstávám v pelotonu. Motám se kolem špičky a co nejvíc pozoruji soupeře. Hlavně ty nové. Přesně, jak předpovídal zkušenější kamarád Jirka Ježek, vítěz Paralympiád. Poslední měsíce před Hrami se začínají na závodech Světového poháru objevovat noví závodníci. Z vícera zemí jiných kontinentů. Mají motiv, potenciál překvapit. Letos třeba silný Kanaďan Chernove. Přiletěl z Britské Columbie a je třeba poznat jeho sílu i slabiny. Tak koukám,“ přiznává 22letý čs. reprezentant, závodník brněnského Favoritu.
Proto není nespokojen ani s 5. místem, vybojovaným o víkendu ve finiši pelotonu Světového poháru v belgickém Ostende. Spurtoval o čtvrtou příčku.
"Spoléhal jsem až na závěr. Výsledek mohl být ještě lepší, kdybych se při mém slibném nástupu k cíli nenechal zavřít. Budu si dobře pamatovat, kdo a jak mně teď zavřel cestu."
Nejdůležitější pro Koblasu letos nejsou závody Světového poháru. Ani ten větrný belgický, při kterém dojel ještě 5. v časovce jednotlivců, ani ten červencový mítink v Bilbau. Rozhodující souboje přijdou až při paralympiádě: 7. – 18. září 2016 v Riu.
"Tam už pojedu s elektronickým řazením na časovkářském kole i na kole v pelotonu. Je to drahé rozhodnutí, přes 40 tisíc korun za špičkový kus. Musím děkovat sponzorům, že mně věří, pomáhají. Když chci jet v Riu o medaili, potřebuji se technikou vyrovnat soupeřům. A v tréninku být ještě lepší."
Už znáte podrobnosti o vašich olympijských tratích?
„Zatím ne dost podrobně. A tak zůstávám u tréninků na třech nejčastějších místech: na brněnském velodromu, v kopcích z údolí Svratky nedaleko Vírské přehrady a na asfaltkách Drahanské vrchovině.“
Příští měsíc vás čeká šampionát cyklistiky ČR a SR u Kyjova a Hodonína.
"Chci uspět v časovce. I mezi zcela zdravými, samozřejmě."
Hodně je vás teď vidět s bývalým králem dráhařských bodovacích závodů, roky pak spolehlivým trenérem Favoritu, Jaroslavem Bláhou.
"To je realita – jsem sice závodník Favoritu, ale v něm se teď trenér Lukáš Petr musí věnovat hlavně ještě mladším. Rychlých mužů není nikde dost. Proto musím najezdit hodně kilometrů v tempu, v zákrytu za motorkou nebo autem. Můj mnohaletý trenér pan Černohlávek už má přece jen roky, a tak doporučil pana Bláhu. Moje výhoda – věřím jim všem. Že chtějí pro mě, ale i pro naše cyklistické fanoušky, nejlepší výsledek. A věřím taky Jirkovi Ježkovi, kolegovi z reprezentace. Ten postavil paralympijskou cyklistiku v ČR na nohy. Jako samozřejmou. Už má čtyřicet let, ale v Ostende už dojel čtvrtý, moc slibně. Uzdravuje se po loňském blbém pádu na MS a dlouhé rehabilitaci. Takže už zase může myslet při Paralympiádě 2016 hodně vysoko. Individuálně i v družstvu. Říká, že je na konci závodnické kariéry, no… Ale chuť na úspěch má pořád. Zrovna teď jsme řešili optimální sestavu týmu. Jirka chce ambiciózní tým: výkonností i vztahy. Už i já vím, jak složité je vybrat správně, důvěřovat jeden druhému. S odstupem si čím dál víc vážím, že mně kluci vzali s sebou, jako úplného zelenáče, na minulé paralympiádě v Londýně. A skončili jsme tenkrát 4., těsně za medailí…"
Při své premiéře v Londýně před 4 roky vybojoval tehdejší nováček Ivo Koblasa z Černé Hory kromě 4. místa v týmovém sprintu na dráze také 7. příčku v silniční časovce jednotlivců a 8. místo ve sprintu sólo. V Riu 2016 chce končit ještě výš.
Před zářijovými Paralympijskými hrami v Riu to byl závod pro seznámení s novými tvářemi v pelotonu. Silný Kanaďan v modrém dresu vpravo - Tristen Chernove – po časovce vyhrál i závod pelotonu na 67 km. Pracuje jako specialista v leteckém průmyslu, je bývalým kanoistou, po onemocnění poruchou nervového systému se vrhnul na cyklistiku. Pátý skončil Čech Ivo Koblasa (22 let). Na snímku jede typicky zalehnutý do řídítek vlevo.