Ani on, ani jeho manželka, která na túru vyrazila spolu s ním, neměli u sebe mobilní telefon.
„Podle našich informací proto paní u bezvědomého manžela čekala asi čtvrt hodiny na někoho, kdo by jel kolem. Teprve poté, co k ní dorazili další lyžaři, mohla požádat o pomoc,“ uvedl k okolnostem výjezdu záchranářů Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše. O tom, zda právě tato prodleva byla pro další vývoj situace rozhodující, však mohou záchranáři podle něj pouze spekulovat.
Dodal, že horští záchranáři okamžitě vyrazili na místo a ihned po příjezdu začali s pokusy obnovit muži životní funkce. Zajistili mu dýchací cesty, poskytli kyslík a nasadili automatický defibrilátor, který doporučil jeden výboj. „K místu záchranné akce také mířil sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby s lékařkou. Jeho posádku ovšem museli členové HS k pacientovi vzhledem k obtížnému terénu transportovat terénní technikou,“ doplnil náčelník Klepš. Pro bezvládného muže mířil i vrtulník leteckých záchranářů z Hradce Králové. Ten ale odletěl zpět, neboť lékařka ZZS byla po delší resuscitaci nucena konstatovat smrt.
„Z případu je vidět, jak je důležité mít u sebe vždy nabitý mobilní telefon s uloženými krizovými čísly na Horskou službu či zdravotnické záchranáře,“ komentoval případ Adolf Klepš. Připomněl také, že začínají jarní prázdniny a Krkonoše se pomalu, ale jistě plní větším množstvím návštěvníků.
„Jen během pokusu o záchranu německého běžkaře se naši členové věnovali dalším třem zraněním na sjezdových tratích,“ doplnil Klepš a zdůraznil, že pokud dojde v příštích dnech k očekávanému ochlazení, bude sníh na krkonošských sjezdovkách umrzlý a hrozí zvýšené nebezpečí pádů při neopatrné jízdě.
Napsali jinde (Prvnizpravy.cz )...
Německému lyžaři mohl zachránit život mobil lidí běžících s ním