Olympijský den oslavilo při T-Mobile Olympijském běhu více než 70 tisíc lidí

Více než 70 tisíc běžců oslavilo Olympijský den pohybem při T-Mobile Olympijském běhu. Rekordní je nejen počet účastníků, ale také závodů – najednou prostřednictvím Českého rozhlasu Radiožurnálu odstartovali účastníci v 81 místech po celé České republice. Dopoledne se rozběhlo téměř 55 tisíc dětí z 376 škol. Další tisícovky dětí se účastnily odpoledních běhů, na patnáct tisíc běžců se zapojilo přímo ve večerních závodech nebo prostřednictvím mobilní aplikace Endomondo.

Díky rekordnímu zájmu o běh navíc získá Česká olympijská nadace nejméně 260 tisíc korun na podporu dětí ze sociálně znevýhodněných rodin či dětských domovů, kterým chybí peníze například na sportovní vybavení, soustředění či příspěvky.

"Oproti loňsku přibylo na dvacet tisíc běžců a třicet závodů. To je vynikající číslo. Jsem rád, že se nám díky výborné spolupráci s našimi partnery daří Olympijský běh takto posouvat. Je skvělé, že se během jednoho dne radují z pohybu desítky tisíc dětí i dospělých. Nemůžeme si přát lepší oslavu Olympijského dne," řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Olympijský běh podpořila řada osobností

Bývalý veslař se zúčastnil zlatého běhu v Ostravě na trase certifikované Českým atletickým svazem, který za loňský rok vyhlásil T-Mobile Olympijský běh jako nejlepší běžeckou akci roku. "Nemám nikdy žádné velké běžecké ambice, ale trať byla krásná a moc se mi líbila. První kolo bylo zahřívací, v druhém jsem to chtěl rozbalit, ale trochu došly síly. Takže zůstanu u veslování," řekl Kejval.


Zlatý běh v Praze ve Stromovce odstartoval ambasador, stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, společně s náměstkem pražské primátorky Petrem Dolínkem.

"Je skvělé, že se v rámci oslav Olympijského dne dokážeme potkat při takové akci, jako je třeba T-Mobile Olympijský běh. Běžel jsem jen pětku, protože mám před závody, ale jinak bych si deset kilometrů odběhl, běhám rád a tuhle vzdálenost absolvuju dost často," řekl Vavřinec Hradilek, který byl na pětce dvanáctý.

Olympijskou myšlenku podpořili v Praze také olympijští vítězové Lukáš Krpálek, Roman Šebrle a Martin Doktor, šermíř Jiří Beran, sjezdař Kryštof Krýzl nebo skokan na lyžích Jan Mazoch. Na různých místech republiky závodily či startovaly běhy další legendy a osobnosti českého sportu.

"Běželo se mi až překvapivě dobře. Na to, že jsem hodně dlouho neběhal, tak mi ani moc nevadilo, že bylo horko. Naposledy jsem běhal před olympiádou v Riu, kdy jsem potřeboval shodit na soutěžní váhu," líčil Lukáš Krpálek.

"Líbí se mi, když se olympijská myšlenka oslaví během nebo jiným sportem. Ale u běhu se může sejít pohromadě víc lidí, to je ta pravá oslava."

Běžci mohli sledovat, jak si vedou v porovnání s olympioniky

Prostřednictvím Českého rozhlasu Radiožurnál, tradičního partnera Olympijského běhu, slyšeli běžci a posluchači nejen start závodu, ale také mohli díky internetovému vysílání na dálku sledovat, jak si vedou olympionici v různých koutech republiky. Jedinečnou běžeckou akci od roku 2015 podporuje společnost T-Mobile.

"Olympijský běh každý rok roste, což nám dělá velkou radost. Věřím, že i do budoucna jej budeme dál rozvíjet a že se bude těšit přízni stále většího počtu amatérských běžců," uvedl na webu Českého olympijského výboru  Milan Vašina, generální ředitel společnosti T-Mobil.

(ps, Český olympijský výbor, foto: ČOV/Yan Renelt)