Podpora běžeckého lyžování je investice do zdraví, spokojenosti a ochrany přírody

Předseda Svazku Krkonoše  Jan Sobotka zaslal  Miroslavu Janstovi, předsedovi České unie sportu, z.s., žádost o součinnost v udržení stávající údržby běžeckých tratí a tím i podporu sportování dětí, mládeže, dospělých i seniorů. V dopise upozorňuje na nejasný systém financování do budoucna, který se netýká jen Krkonoš, ale regionů napříč Českou republikou.

O co jde?

„V současné době 101 subjektů (tělovýchovné jednoty, lyžařské oddíly, obce a města, lyžařské a sportovní areály) v horských oblastech ČR nabízejí široké veřejnosti, školám, lyžařským a sportovním oddílům či tělovýchovným jednotám 3 100 km upravovaných lyžařských běžeckých tratí. Ty jsou upravovány speciálními stroji. Podle aktuálních klimatických a sněhových podmínek najedou více než 150 000 km a cca 22 000 motohodin. Celková výše provozních nákladů na úpravu tratí se pohybuje mezi 40 – 45 miliony korun. Ke koordinaci úprav je nutná intenzivní komunikace a spolupráce v území, aby bylo možné úpravu tratí alespoň v minimálním režimu udržet," citujeme z textu.

"Další prostředky jsou investovány do značení, vybavení tratí mobiliářem a na marketingovou podporu, v odhadované výši cca 7 – 10 milionů korun. Tzn., že na zajištění fungování systému se ročně z různých zdrojů vynaloží 47 – 55 milionů korun. Dosavadní model financování značení, vybavení, marketingové podpory a samotných úprav tratí: cca 15 – 20 % tvořily veřejné zdroje (grantové programy krajů, některých měst), Nadace ČEZ, SFŽP apod., finanční prostředky upravovatelů, z malé části i příspěvky samotných běžkařů. Aktuálním trendem je snižování příspěvků, a proto je podpora běžeckého lyžování velmi ohrožena,“ citovali jsme ještě z textu dopisu. 

„Běžecké tratě jsou udržovány ve veřejném zájmu a z důvodu ochrany přírody horských partií. Pohyb na upravovaných turistických běžeckých tratích nemá komerční charakter, jedná se o volnočasové aktivity široké populace. Uvítali bychom zařazení podpory rozvoje a udržování lyžařských běžeckých tratí na českých horách do dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti sportu na léta 2016 – 2020,“ dodal k tomu Jan Sobotka. 

Krkonoše – svazek měst a obcí doufá, že žádost o podporu sportu bude vyslyšena a bude hledáno dlouhodobé a strategické řešení do budoucna. Krkonoše – svazek měst a obcí očekává stanovisko představitelů České unie sportu, z.s. a MŠMT ČR.

(ps, dp, SportovniListy.cz, foto: Dašá Palatková, Svazek Krkonoše)