Spolu s Kolářem obhájila loňské prvenství také Alžběta Pečínková z ÚAMK Automotoklubu Hamry nad Sázavou. Čtrnáct individuálních českých cenných kovů znamenalo rovněž jednoznačné vítězství v Poháru národů.
V prvním kole s devíti sekcemi nasbíral 25letý akrobat na kole bez sedátka z ÚAMK BT Blansko pět trestných bodů, ve druhém jediný. Větší hodnotu než zlatá medaile měl Kolářův výkon, protože soupeřil v nejprestižnější kategorii jen s Martinem Kakáčem.
Velkou radost si udělal v Itálii mistr Evropy mezi seniory na 26“ kole Tadeáš Kříž, jenž závodí se zrakovým handicapem.
Ze čtrnácti českých medailistů – šesti zlatých a po čtyřech stříbrných i bronzových - se z klubů ÚAMK prosadilo na stupně vítězů deset sportovců včetně všech šesti šampionů.
Zlatí: Vojtěch Vepřek (Poussion/6-9let - Olomouc), Alžběta Pečínková (Femine/ženy a dívky nad 7 let - Hamry n.S.), Martin Štěpánek (Junior/16-18let - Hamry n.S.), Pavel Procházka (Senior 20/nad 19 let - Přerov), Tadeáš Kříž (Senior 26/nad 19 let - Hodonín) a Václav Kolář (Elite 20 - Blansko)
Stříbrní: Marek Hlávka (Junior - Znojmo), Martin Kakáč (Elite 20 - Blansko)
Bronzoví: Dominik Sabáček (Benjamin/10-12 let - Hodonín) a Matěj Popelka (Senior 20 - Přerov)
V pohádkově překrásném přírodním parku v centru ostrova Sardinie v nadmořské výšce 1000 metrů přecházely oči také nad sportovními výkony některých závodníků, byť konkurence co do počtu významu ME ve všech kategoriích rozhodně neodpovídala.
Hlasy mistrů Evropy přímo ze Sardinie
Martin Štěpánek, 17 let (Junior): „Závod to byl suprovej a pro mě moc důležitej. Jsem poslední rok v juniorské kategorie a moc jsem toužil po medaili, protože jsem se poprvé v kariéře dostal na stupně mimo Českou republiku. O zlaté se mi ale vůbec nesnilo. Udělali jsme dobře, že doma závodím mezi eliťáky. Jejich překážky jsou o dost obtížnější, tak jsem tady z těch juniorskejch jsem strach neměl.“
Alžběta Pečínková, 14 let (Femine): „Obhajoba titulu mě opravdu těší. Pro mě je ale vzhledem ke konkurenci důležitější výkon, a proto jsem spokojená. Snadné sekce na našich úsecích rozhodně nebyly. Předem si nikdy nejsem výsledkem jistá, proto se raduju z každého vítězství.“
Tadeáš Kříž, 20 let (Senior 26): „Jsem velice spokojenej, na velkém kole jezdím teprve rok. Na Sardnii jsem to jel jen zkusit a přál jsem si, abych neskončil úplně poslední. Když jsem hned zkraje zjistil, že jsem konkurenceschopnej, začal jsem si víc věřit a povedlo se. Pro mě znamená tento úspěch top výsledek v kariéře.“
Pavel Procházka, 32 let (Senior 20): „Zajel jsem bez pádu, a to rozhodlo. Mezi prvním a třetím místem byl rozdíl jediného bodu. Sázka na jistotu mi vyšla. Když jsem viděl nádherné přírodní sekce, moc jsem se těšil, protože skokanem rozhodně nejsem. Nejvíc jsem se obával sedmého úseku, na kterém spadl Matěj Popelka. Mistrovství Evropy jsem vyhrál už jen v roce 2011 ve Švédsku, to byla moje nejlepší sportovní léta… V Itálii mě teď nejvíc pobavil jejich sardinský přístup určení pořadí na stupních vítězů.“
Milan Vepřek, otec a trenér sourozenců Vepřkových: „Jsme spokojeni, oba kluci jeli dobře. Vojta je posledním rokem poussinem, tak jsem rád, že vyhrál. Tratě tady byly nádherné, kameny porostlé mechem, prostě jako v pralese. Úseky pro poussiny však byly hrozně lehké a Vojta udělal nejméně závažných chyb. V premiéře mezi minimáky odvedl slušný výkon i Tomáš a od bronzu ho dělily čtyři body.“
Vojtěch Vepřek, 9 let (Poussin): „Bylo to tady dost lehký a věřil jsem v úspěch už před startem. Z vítězství se raduju.“
Tomáš Vepřek, 13 let (čtvrtý v Minime/13-15 let): „Napřed jsem nechtěl být poslední. Po prvním procházení překážek se mi to zdály lehký, po druhém už těžší. Bylo pár věcí, na kterých jsme se s tátou domluvili, že budu kolo tahat. Časový limit ale byl hodně ostrý, stíhal jsem na poslední chvíli. Protože jsem tady byl ze všech nejmladší, beru bramborovou medaili jako úspěch.“
Václav Kolář, 25 let (Elite 20): „Mrzí mě, že jsem závodil jen s jedním soupeřem, ale možná jsem přesto zajel životní výkon. Na čtvrté překážce byla trochu prekérka, čtvrté šipky jsem minul v prvním kole a z hlouposti jsem proto dostal plný počet trestných bodů. Na stejném úseku jsem si ve druhém kole raději jednou přišlápl. Škoda, že nepřijeli Španělé nebo některý z cyklotrialistů, to by určitě bylo divácky zajímavější. Doufal jsem taky, že pořadatelé spojí dvacítky a horská kola. Ta jel jen Brit Ben Savage a vedl si na stajné trati opravdu dobře.“
Čeští medailisté mimo kluby ÚAMK
Druzí: Eliška Hříbková (Femine), Marek Pochtiol (Minime)
Třetí: Vojtěch Hříbek (Poussin), Iva Antlová (Femine)