Cvičení podle weboých stránek Horské služby proběhlo v sobotu 7. května 2016 na sedačkové lanové dráze v skiareálu Špičák.
„Kromě teoretické části členové, čekatelé i lékaři šumavské HS cvičili záchranu a evakuaci osob ze stojící lanovky. To musíme všichni perfektně ovládat, protože v pohoří je takových lanových drah několik a k poruše na zařízení lanovky může dojít kdykoliv,“ komentoval první část výcviku Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.
Další důvod pro evakuaci a záchranu osob z lanovky připadá v úvahu při vzniku pro provoz nepříznivých povětrnostních podmínek.
„Pro úspěšnou evakuaci je potřebný dostatečný počet erudovaných a vycvičených záchranářů, kteří bezchybně ovládají postup evakuace v jakýchkoli povětrnostních podmínkách. Záchranáři musí zvládnout zásah na lanovce i v případě mlhy, silného sněžení, námrazy na lanech a sedačkách, tmy či silného nárazového větru.“ dodal Martin Kocum, metodik Horské služby Šumava.
Neděli 8. května 2016 pak šumavští členové HS věnovali školení tzv. Firstresponderů.
„Jde o členy HS, které, stejně jako třeba hasiče či policisty, vyšle dispečink Zdravotnické záchranné služby na pomoc v místech, kde má dojezd sanitky buď delší, nebo komplikovaný například terénem,“ vysvětlil Svatopluk Dvořák, lékař Horské služby Šumava. Připomněl, že takový Firstresponder musí být perfektně připraven ke kvalifikované zdravotnické pomoci.
ZZS jednotlivých krajů stejným způsobem školí i hasiče, policisty či městské strážníky. V horských oblastech pak příslušná krajská ZZS školí členy HS.
„V rámci cvičení školili pracovníci ZZS Plzeňského kraje po domluvě se ZZS kraje Jihočeského i naše členy, kteří operují v jižní části Šumavy,“ uvedl náčelník Janďura s tím, že hlavními tématy tréninku byly techniky první pomoci a také resuscitace. Dodal, že právě resuscitace, prováděná horskými záchranáři, zachránila na Šumavě už řadu životů.