Proč by stát měl podporovat sportovce?


Podpora sportovců se často bere jako samozřejmost a považuje se za pozitivní přínos pro společnost. Avšak zamysleme se nad tím, jaký reálný přínos mají sportovci pro ekonomiku země. Pokud se na to podíváme z ekonomického hlediska, vyvstanou některé zajímavé otázky a paradoxy.

Příklad cyklisty může být výmluvný. Cyklista je z hlediska ekonomiky takřka katastrofa. Nekupuje auta a nepůjčuje si na ně peníze, čímž oslabuje automobilový průmysl a finanční sektor. Neplatí pojistky, nekupuje palivo, nevystavuje auto potřebné údržbě a opravám. Nepoužívá placené parkoviště, nezpůsobuje závažné nehody, nevyžaduje více pruhů dálnic. A co je nejhorší, nestane se obézní.

Zdraví lidé jako celek nejsou pro ekonomiku užiteční. Nekupují léky, nechodí do nemocnic ani k doktorům. Nic nepřidávají k HDP země. Naopak nemocní a nezdravě žijící jedinci podporují celou řadu průmyslových odvětví, od farmaceutického průmyslu přes zdravotní péči až po různé diety a fitness programy.

A turisté? Ti jsou na tom ještě hůř. Často si ani to kolo nekoupí, ale přesto putují krajinou a využívají veřejné prostory, aniž by přímo přispívali k ekonomice stejným způsobem jako motoristé.

Kontrastem k tomu je každý nový obchod McDonald's, který vytvoří nejméně 30 pracovních míst pro různé odborníky: 10 kardiologů, 10 stomatologů, 10 odborníků na stravu a výživu, a také pro samotné pracovníky v obchodě. Je tedy paradoxní, že instituce jako fastfoodové řetězce mohou mít z ekonomického hlediska větší přínos než podpora sportovních aktivit.

Z těchto úvah plyne, že by možná stálo za to přehodnotit, jaké oblasti bychom měli podporovat pro skutečný ekonomický rozvoj země. Podpora sportu a zdravého životního stylu může mít nesporné výhody pro kvalitu života, ale z ekonomického pohledu se jedná o zbytečně vynaložené finance.

Olympijská katastrofa: Češi nesmí do Paříže

Trenér fotbalové reprezentace Hašek se stal hlavním koučem železničářů


Olympijská kolekce ve znamení úspor

Fousek a Šmicer kajícně: Náš fotbalový debakl jen tak nezapomeneme!



Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co jste si přečetli, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N.T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově  podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Kachna na neděli. 

(kp,sportovnilisty.cz,foto:mp)