pohřeb se opět stal demonstrací proti německým okupantům a tak byly na území Protektorátu Čechy a Morava uzavřeny všechny české vysoké školy v Praze, v Brně, v Olomouci a v Příbrami a všechny tyto události byly důvodem k tomu, aby byl 17. listopad ještě za války vyhlášený Mezinárodním dnem studentstva. Tento svátek byl z iniciativy zejména některých politiků po roce 1990 vymazaný z kalendáře, aby byl po třech desetiletích opět zařazený do kalendáře coby Mezinárodní den studentstva.
Klíčovou postavou, která je při událostech v roce 1939 připomínána, je Jan Opletal.
Ten mimochodem i vynikal ve sportu. Byl nepřekonatelný v lehké atletice a gymnastice. Jeho profesor tělocviku František David si jej podle informace ve Wikipedii nemohl vynachválit a říkal, že to byl jeho vůbec nejlepší student. Jan Opletal třeba v Sokolu jakožto dorostenec vynikal nad ostatními. Odmítal opustit nářadí, dokud se na něm nenaučil cvičit. Účastnil se i sportovního života ve škole. V kvintě byl členem házenkářského družstva. Hrával v tamní obraně. Pro své pohybové nadání byl velmi platným členem. Dokonce díky jeho pomoci dokázalo litovelské gymnázium remizovat s bývalými mistry republiky, Prostějovem.
Na památku sokola Jana Opletala stál 17. listopadu 2023 u pamětní desky na fasádě Hlávkovy koleje vlajkonoš Jan Vlasák z Sokola pražského s vlajkou Sokola, kterou před lety na vlastní náklady nechal vyrobit a od té doby sem chodí připomínat účastníkům shromáždění, že Jan Opletal stejně jako celá řada dalších ubytovaných studentů, byli také sportovci, převážně však sokolové.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)