Český svaz kynologie se mimo jinou, poměrně rozsáhlou činnost, zabývá i velice důležitou aktivitou, která je neocenitelnou pomocí pro osoby se zdravotním postižením. Odborní pracovníci i dobrovolníci provádějí výcvik psů pro pomoc nevidomým a tzv. asistenčních psů.
Na psy, kteří doprovázejí osoby se zrakovým postižením jsme poměrně zvyklí. Výcvik asistenčních psů má sice mnohem kratší historii, ale i dnes už jsou vidět na ulici vozíčkáři, které doprovází krásné, velké, klidné zvíře s moudrýma očima. Svému pánovi pomáhá s pohybem, zvedáním a přinášením věcí, ale i s oblékáním a pohybem na vozíku pro invalidy. Jen ten, kdo se touto činností zabývá ví, jak je složité a nákladné tyto psy vycvičit a jen ten, kdo je používá ví, jak je pes pro něho důležitý, protože to je nejen pomocník, ale i kamarád, který pěstuje společenské kontakty a pomáhá ke smysluplné integraci.
Další kategorií složitého a náročného výcviku jsou psi určení pro canisterpii. Jedná se o alternativní léčebnou metodu, při které dochází k dotykovým a slovním kontaktům se zvířaty. Bylo zjištěno, že tato metoda má příznivý vliv na osoby s duševními chodbami, na psychicky nemocné, mentálně postižené, handicapované děti i dospělé a seniory.
Stejně jako mezilidské kontaky, tak i kontakty se zvířaty mají své zákonitosti. Pes je živý tvor a osobnost a jako takový nemusí být právě on vhodný pro výcvik, nemusí si povahově sednout s trenérem nebo s osobou s handicapem. Už sám výběr je tedy složitá záležitost a výcvik takového psa je náročný jak časově, tak i finančně. Legislativa zatím není, bohužel, dotažena do konce a tak se můžeme na ulici setkat se sbírkami na výcvik psů - pomocníků. I když už dnes mnozí z nás přemýšlejí, na co by měli přispět, aby byl dar užitečně využit, v tomto případě se váš záměr přispět na dobrou věc určitě nemine účinkem.
Foto © Depositphotos.com/ 3quarks