Raftaři už vyrážejí do divokých peřejí řek

Pohyb a sportování může mít různou podobu.Třeba i takovou, že sedneme v nafukovacích vestách do širokého a plochého, speciálně tvarovaného nafukovacího člunu s partou kamarádů a vyrazíme sjíždět divoké řeky na  člunech, kterým říkáme  rafty a používají se  na divokou, nezkrocenou vodu pro svoji výjimečnou stabilitu.
Rafting je u nás poměrně novým sportem a zapřičinil prudký rozvoj sportovního, komerčního a expedičního sjíždění divokých řek. Jízda na raftových člunech nabídla vodákům zdolávání stále obtížnějších vodních terénů s větším spádem a průtokem. Divoká voda se tak stala dostupnější pro širokou vodáckou veřejnost.

 

Rafting sám o sobě vznikl jako sport a náplň volného času. První zdokonalený samovylévací nafukovací člun typu Coloradu však spatřil světlo světa až kolem roku 1980 a mezi širokou veřejností je dodnes velmi oblíbený. Takové čluny jsou k vidění také  na běžných českých řekách, usedají do nich vodní turisté i s celými rodinami.
Pokud ovšem někdo stojí o opravdový adrenalin, pak mu nezbývá, než vyrazit daleko za hranice, neboť naše české řeky jsou na adrenalinové sporty příliš mírné. K poznávání pramenů veletoků se dnes vrací "expediční rafting". Mezi nejžádanější exotické destinace patří jižní a střední Amerika, Asie a africké veletoky. Cílem expedic je poznávání dosud neprobádaných toků  a zdolávání jejich neočekávaných a překvapivých nástrah, které zvládnou jen opravdu zkušené raftaři.
Český rafting zastřešuje Mezinárodní raftingová federace (IRF), která vznikla teprve v roce 1994 a jejímž členem se stal v březnu 1998 i Svaz vodáků České Republiky (SvoČR).

 

Foto © Depositphotos.com/vilevi