Publikace o československých a českých fotbalových reprezentantech obsahuje 883 jmen českých a československých fotbalových reprezentantů, kteří svoji vlast reprezentovali coby část Rakouska - Uherska, dále Československa, jeden rok Protektorátu Čechy a Morava, později opět Československa a na konci dvacátého století už samostatného Česka a to všechno od roku 1906 - 2021.
Kromě Antonína Panenky, Karola Dobiáše, Jozefa Chovance a Karla Lokvence se v encyklopedii najdou další fotbalisté, třeba rekordman v počtu odehraných 10 824 minut v dresu se lvíčkem na prsou brankář Petr Čech, který chytal ve 124 utkáních. V knize se najde i útočník Jiří Vávra, který 8. května 1995 v utkání se Slovenskem v Bratislavě odehrál jen jedinou minutu a také jako Čechovi se mu stalo, že neskoróval. Po Petrovi Čechovi nejvíce 8 261 minut na hřišti dále odehrál Karel Poborský ve 118 utkáních a Tomáš Rosický v 105 utkáních odehrál 8 035 minut.
Nejvíce - 55 gólů vstřelil v 91 utkáních Jan Koller a měl na to jen 6483 minut. Pokud si počet minut vydělíte počtem 55 gólů, dostanete produktivitu, kterou má málokdo lepší, i když je to celkem možné.
Stačí jen, když si prolistujete s kalkulačkou v ruce 240 stránek knihy a u těch reprezentačních střelců si prostě minutáž na hřišti vydělíte jejich brankami.
Dát dohromady právě tu minutáž v reprezentaci u každého z 883 hráčů, to asi panečku dalo práci. Inu i kdybych já byl Kovářem a měl jeho píli, udělal bych ještě na konec publikace další zajímavé tabulky, třeba kolik bylo do konce roku 2021 v reprezentaci Pavlů, třebaže v seznamu není ani jeden Kovář, ale Nováků je zase jedenáct.
Poslední údaje k reprezentačním utkáním jsou vztaženy ke konci roku 2021, konkrétně k 16. listopadu 2021, kdy se hrálo utkání Česko - Estonsko v Praze.
Ostatní údaje však byly aktualizovány ještě v roce 2022 jak dokládá datum 27. 3. 2022 uvedený u jména JUDr. Tituse Buberníka, kdy tento reprezentant zemřel.
Lidé, kteří se někdy o nějaké přehledy jen pokoušeli ať už v jakémkoliv druhu sportu ocení, že jména fotbalistů jsou uvedena včetně titulů Ing. nebo JUDr. a dalších, což byla pro autora další mravenčí práce včetně poznámek, že třeba František Chovanec je strýcem Jozefa Chovance nebo, že bratr Martina Haška je hokejový brankář Dominik.
Ti, kdo si publikaci o fotbalových reprezentantech pořídí, si ji klidně mohou doplňovat dalšími svými poznámkami. Ať už se to týká u těch nejstarších fotbalistů smutných dat jejich úmrtí nebo si u Patrika Schicka můžete dopsat, že byl vyhlášený Fotbalistou roku 2021.
Aby to nevypadlo, že ta encyklopedie tuzemské fotbalové reprezentace nemá žádnou chybu, tak si dovolíme upozornit na zbytečné zařazení velkých fotografií na dvoustranách s tím, že by se na uvolněné místo mohl naopak zařadit seznam všech reprezentačních utkání s fakty odpovídající na otázky: Kde? Kdy? Kdo s kým a jak to dopadlo?
S knihou, pokud bude ovšem vaše, se dá pracovat i tak, že si zajímavý text můžete zvýraznit žlutým či jiným fixem. Můžete knihu použít i na sběr autogramů, ale co bychom vám radili, když máte svoji fantazii.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)