Jindra Kramperová: Více než jen krasobruslařka

Jindra Kramperová, narozená 28. září 1940 v Praze, je významnou postavou českého sportu i umění. Jako krasobruslařka, klavíristka a pedagožka se dokázala prosadit v různých oblastech a stát se inspirací pro mnohé generace.

Jindra Kramperová pocházela z rodiny zubního lékaře a učitelky. S krasobruslením začala v šesti letech, když se ji její otec rozhodl poslat na led, aby posílila své zdraví. Začínala na stadionu Štvanice, kde trénovala v brzkých ranních hodinách na otevřeném ledu. Brzy si ji všiml trenér Karel Glogar, který ji začal trénovat a rozvíjel její talent. Kramperová trénovala s obrovským nasazením a disciplínou, což ji vedlo k účasti na prvních závodech již v devíti letech.


Ve dvanácti letech skočila jako první v republice dvojitý axel, což dokládá její odhodlání a technickou zdatnost. Kromě krasobruslení se věnovala i hudbě, což jí umožňovalo rozvíjet cit pro estetiku a ladnost pohybu na ledě.

Sportovní úspěchy a překážky

Ve svých patnácti letech se Kramperová zúčastnila zimních olympijských her v Cortině d’Ampezzo jako nejmladší česká závodnice. Přestože skončila na 20. místě, její účast na olympiádě byla velkým úspěchem a otevřela jí dveře k dalším soutěžím. V následujících letech vyhrála několikrát mistrovství republiky a umístila se na předních místech na mistrovství Evropy.

Bohužel její sportovní kariéru ovlivnily politické poměry v Československu. Kvůli jejímu buržoaznímu původu a politickým názorům v rodině byla omezována v soutěžích a nemohla vyjíždět do zahraničí. I přesto však trénovala a byla nucena pokračovat v krasobruslení, i když nemohla soutěžit na mezinárodní úrovni. Tento tlak vyvrcholil v roce 1961, kdy se rozhodla ukončit svou závodní kariéru.

Hudební kariéra

Již v devíti letech začala Kramperová hrát na klavír pod vedením profesorky Emmy Doležalové. Hudba se brzy stala její vášní a kariérní cestou. Ve třinácti letech vystupovala s orchestrem FOK ve Smetanově síni a v následujících letech pokračovala ve studiu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, později na AMU v Praze.

Po ukončení sportovní kariéry se stala uznávanou klavíristkou. Koncertovala po celém světě, včetně USA, Kanady, Japonska a Kuby, a spolupracovala s významnými hudebními tělesy, jako je Česká filharmonie. Byla také dlouholetou sólistkou Komorní filharmonie Pardubice.

Pedagogická činnost a současnost

Od roku 1970 působila Jindra Kramperová jako pedagožka na AMU v Praze, kde vyučovala až do roku 2010. Její zkušenosti a znalosti předávala dalším generacím klavíristů, přičemž vždy zdůrazňovala důležitost disciplíny a citu pro hudbu.

Dnes je Kramperová členkou Českého klubu olympioniků a angažuje se v projektech na podporu sportovní aktivity mezi školáky. Se svým manželem, dirigentem Vítem Mickou, žije v Praze, kde pokračuje v podpoře sportu i hudby a šíří odkaz své bohaté a inspirativní kariéry.
Jindra Kramperová je důkazem toho, že pevná vůle, talent a oddanost mohou vést k úspěchu v mnoha oblastech, ať už na ledě, na pódiu nebo ve výuce dalších generací.

(kp,sportovnilisty.cz, foto: FB – Historie sportu na fotografiích)

Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...