Revoluce ve skoku do dálky budí vášnivé reakce

Nová odrazová zóna ve skoku do dálky budí kontroverze. Hvězdy atletiky protestují a hrozí bojkotem.
Mezinárodní atletická federace (World Athletics) testuje zásadní změnu v pravidlech skoku do dálky – místo pevného odrazového prkna mají závodníci nově k dispozici 40 centimetrů širokou zónu, ze které se mohou odrazit kdekoliv, uvádí švýcarský portál Blick. Cílem reformy je zvýšit počet platných pokusů a zatraktivnit disciplínu pro diváky. Jenže mnoha elitním atletům se tento experiment nelíbí a ostře proti němu vystupují.

Jednou z těch, kdo na protest stáhli svou účast z nadcházejícího halového mítinku v Berlíně, je švýcarská vícebojařka Annik Kälinová (24). „Je mi velmi líto mých přátel a rodiny, kteří si už zakoupili jízdenky na vlak do Berlína a zarezervovali hotely,“ uvedla Kälinová, která jen několik dní předtím triumfovala v Paříži s novým švýcarským halovým rekordem. Přesto se rozhodla start v Berlíně zrušit.

Podobný postoj zaujala i italská dálkařka Larissa Iapichinová (22), která bojkotovala už testovací závod v Düsseldorfu. Odpůrci nového systému se shodují, že změna zásadně mění charakter disciplíny a devalvuje její technickou náročnost.


Nejrazantněji se proti inovaci vymezil řecký skokan Miltiadis Tentoglou (26), dvojnásobný olympijský vítěz. „Jestli tohle zavede, přestanu skákat do dálky a začnu s trojskokem,“ prohlásil. Podle něj nový systém snižuje náročnost disciplíny. „Musíš běžet jako sprinter a pak dokonale trefit odrazové prkno – to je ta těžká část. Samotný skok je jednoduchý. Pokud odstraníte tento klíčový prvek, stane se dálka nejjednodušší disciplínou v atletice,“ argumentuje Tentoglou.

Obavy vyjádřila i samotná švýcarská atletická federace. Vedoucí vrcholového sportu Philipp Bandi (47) uznal, že inovace a testování nových formátů jsou důležité, ale v tomto případě má pochybnosti. „Nejsme si jisti, zda tato změna učiní soutěž atraktivnější a spravedlivější. Považujeme za zásadní, aby při takových zásadních reformách byly zohledněny názory samotných atletů,“ uvedl Bandi.

Ne všichni jsou však proti. Německá olympijská šampionka Malaika Mihambová (31) se ke změně staví mírně optimisticky. „Optimální skoky budou s novou odrazovou zónou pravděpodobnější, protože se nebudeme muset orientovat jen podle prkna, ale můžeme si vybrat ideální místo pro odraz,“ vysvětlila s tím, že je ochotná reformu vyzkoušet.

World Athletics přichází s touto změnou jako reakcí na vysoký počet neplatných pokusů na vrcholných akcích, kde jich bývá přibližně třetina. Reformátoři doufají, že nový systém zvýší počet dlouhých platných skoků a zatraktivní disciplínu pro diváky i média. Jenže bouřlivé reakce naznačují, že mezi samotnými atlety má revoluce zatím více odpůrců než příznivců.

Dojde nakonec k definitivnímu zavedení nového systému? Nebo se pod tlakem atletických hvězd federace rozhodne změnu odložit? Jasné je zatím jen jedno – skok do dálky prochází obdobím velkých otřesů.

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj: Blick.ch; foto: instagram Annik Kälin)
TMySQLDbLink: Table './slistywxcz/url_log' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
UPDATE `url_log` SET `id`='05f83deb-373e-4b67-988d-4881f0e6cafe',`time`='6.125',`memory`='31.27' WHERE `id`='05f83deb-373e-4b67-988d-4881f0e6cafe'