Je to nejdelší šachový turnaj na světě – alespoň podle počtu ujetých kilometrů. Při dvanácti kolech za šachovnicemi v roce 2014 hráči projeli přes Vídeň, Budapešť a Krakov, aby druhé říinové úterý se vrátili zpět do Prahy. Nejlépe si vedl Australan Ian Rogers.
Na Slovensku například šachisty pozdravila česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová, která přijela do Trenčína, kde vlak na noc zastavil, z Bratislavy a to také vlakem. Velvyslankyně se na trenčínském nádraží neobjevila, jen proto, aby si pohlédla Šachový vlak, ale potěšila se ze setkání se synem Janem, který tentokrát zastoupil za šachovými stolky místo za bratra Václava, jehož si šachisté pamatují coby soupeře z předchozích let.
Za šachovnicemi si nejlépe vedl australský velmistr Ian Rogers, který zastavil spanilou jízdu velmistra Horta a ujal se samostatného vedení v turnaji, jež už nepustil.
Statečně a odhodlaně se však bojovalo i na opačném konci turnajové tabulky. Nejstarší účastnice turnaje, 88 letá Marianne Hartlaub, německá šachista původem z českých Sudet, získala 4 body. Nejmladší byl teprve sedmnáctiletý mladík, jehož jméno prostě neznáme.
V Šachovém vlaku cestovalo v roce 2014 celkem 76 šachistů a dalších asi padesát osob doprovodu a to nejenom z České republiky, ale i z Německa, z Nizozemska, z Ruska, z Austrálie, z Francie , z Islandu, ze Švédska, z Brazílie, ze Švýcarska, z Polska a z Egypta.
Prvnízpravy.cz byly 14. říijna 2014 na místě dojezdu do cílové stanice Praha hlavní nádraží.
Zrcadlo výsledků ...
1. Ian Rogers (Austrálie) 9 bodů 79 / 94, 2. Petr Martin (Česko) 9 bodů 78,5/93,5, 3. Vlastimil Hort (Německo) 8,5 bodu 79,5/94, 4. Petr Neuman (Česko) 8,5 bodu 78/93, 5. David Kaňkovský (Česko) 8,5 bodu 78/93 ... 39. Jan Klaus (Česko) 6 bodu 58/71,5 ....72. Marianne Hartlaub (Německo) 4 body 41,5/48,5.