Předsedovi České unie sportu (ČUS) Miroslavovi Janstovi se nelíbí, že tok financí pro český sport kontroluje Český olympijský výbor (ČOV) a rád by změnil jeho stanovy. Volá po změnách v rozdělování peněz pro sport, ale i po ministerstvu sportu.
Miroslav Jansta jako předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) po krachu Sazky největší sportovní spolek, jak ČSTV a současnému ČUS sám říká, transformoval a vyvedl z dluhů.
"Některého majetku se svaz zbavil, další jsme převedli, pronajali nebo jej dál provozujeme. Dohodli jsme se na splácení závazků se Zdeňkem Ertlem, který je šéfem Sdružení sportovních svazů, někdejším Svazarmem, jemuž ČSTV dlužila miliony právě kvůli pádu Sazky. Nyní coby představitelé organizací zastřešující většinu sportovních svazů, jednot a klubů chceme spolu hájit zájmy sportu právě na nejnižší úrovni v jednotách a v klubech. Základna je ohrožena, majetek původně ve vlastnictví socialistických organizací se převedl na kluby, všechno chátrá, kluby zanikají a s tím vším i dobrovolníků ubývá. Nezměnilo se na nižší úrovni nic," líčí současný stav ve sportu Miroslav Jansta.
Miroslav Jansta není jen předsedou České unie sportu a místopředsedou Českého olympijského výboru, ale je i předsedou České basketbalové federace.
"Z titulu této funkce jsem ve výkonném výboru ČOV jeho místopředsedou a já jako předseda basketu nedovolím, aby ČOV řídil náš svaz. Je také nesmysl, abych byl jako předseda basketu místopředsedou ČOV," bouřil Jansta.
"ČOV by měl být tím pozlátkem, starat se o olympijské hry, olympijské hry mládeže, reprezentaci v zahraničí a dělat projekty, k nimž je určený. ČOV nemůže však řídit celý český sport," prohlásil Jansta poté.
Upozornil rovněž na podivné kooptování starostky České obce sokolské Hany Moučkové a a dalšího činovníka Jana Šťovíčka do výkonného výboru ČOV.
"Nebyli zvolení a jsou tam. Musí se změnit stanovy a vytvořit Olympijské kolegium, které by o penězích rozhodovalo a řídil by ho měl Jiří Kejval," navrhl Jansta.
Pomohlo by ministerstvo sportu?
Kde hledat řešení? Podle Jansty by pomohlo zřízení samostatného ministerstva sportu, o kterém se mluví už dlouho. „V politice je třeba mít zastání. Vždycky, když se škrtá, začíná se u sportu, sportovci navíc nedemonstrují. To ministerstvo by nemuselo být velké, stačí klidně třicet lidí," míní Jansta. Sám ale přiznal, že politická podpora pro tento krok je v současnosti mizivá.
O peníze jde až na prvním místě
Ví se, že v letošním roce má jít ze státního rozpočtu na sport 3,5 miliardy korun a dalších zhruba 400 milionů z loterijních odvodů. "Peníze jdou přes ČOV a procenta z toho zůstávají na ČOV a v dalších organizacích," vysvětlil tok peněz Miroslav Jansta.
V příštím roce se navíc státní podpora sportu sníží o 600 milionů, které půjdou na investice na národní olympijská centra.
"Nechci nějak útočit na ČOV, pana Kejvala podporuju jako předsedu ČOV, ale je třeba oddělit strategická rozhodnutí českého sportu od výkonného výboru ČOV. Společně musíme vystupovat v jednání s politiky. Já jsem tady od toho, abych se staral o jednoty a regiony. Rodiny, snad s výjimkou Prahy a Středočeského kraje, nemají peníze na to, aby jejich děti sportovaly v klubech. Máme zjistěno, že 23 procent rodin, což je asi v číslech kolem 450 000 rodin, nemají peníze na to, aby jejich děti mohly sportovat," dodal Jansta.
"ČOV nemá kompetenci zastupovat všechny. Je to boj o peníze, ale my se musíme bavit o sportu. Pan Kejval mě nemá rád, protože tento stav kritizuji. Já ale nechci svrhávat vedení ČOV. Uznávám jeho úlohu směrem do zahraničí. Zdá se, že nejlépe by tuto situaci vyřešilo ministerstvo sportu, které by nemuselo být vůbec veliké. Sport nelze vidět jen jako zábavu, ale i jako způsob, jak zvýšit tělesnou zdatnost obyvatelstva, " doplnil předsedu ČUS Zdeněk Ertl, který je předsedou Sdružení sportovních svazů.
Je dobré vědět, že tento svaz není vůbec malý. Zastupuje menší sporty, ale mezi nimi je i například na olympijských hrách úspěšný biatlon a počtem 350 000 členů v Česku největší sport, kterým je požární sport.
"Naše svazy nedosáhnou na peníze, které dostane ČOV. Například z loterií menší sporty nedostanou ani korunu," mrzí Zdeňka Ertla.