Šestidenní: České 5. místo je úspěch

Jeden z nejnáročnějších závodů takzvané Šestidenní, tak hodnotili jezdci letošní 98. ročník NOCO FIM 6DAYS, tedy Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěže-ISDE. Česká republika měla po dvouleté pauze opět zastoupení v hlavní kategorii, soutěži Trophy Teamů. A závěr? Čtveřice českých jezdců Trophy Teamu obsadila 5. místo, což je za posledních 8 let nejlepší výsledek. ÚAMK už při odjezdu české výpravy do španělské Galicie, kde se závod jel ve dnech 14. až 19. října, věřil v dobré umístění českých jezdců.

Za tímto výborným výsledkem je na místě vidět čtveřici jezdců motokrosu: Jaroslav Kalný, Kryštof Kouble, Matěj Štuka a Jaromír Romančík. Ale nejen je, ale i zázemí, které motokrosu nabízí klub KBS ÚAMK Unhošť podporovaný ÚAMK, jehož manažerem je Ladislav Krupička.

Připomeňme, na jakých strojích česká čtveřice startovala. Českou republiku v hlavní soutěži Trophy Teamů reprezentovali především úspěšní reprezentanti z letošního seriálu mistrovství světa EnduroGP: Kryštof Kouble – Husqvarna FE450, Matěj Škuta – Beta RR350, Jaroslav Kalný – Sherco SE300, doplněni zkušeným Jaromírem Romančíkem – Husqvarna FE450.

Už jen fakt, že čeští motokrosaři měli konkurenci v jezdcích 30 národů ze šesti kontinentů, je více než výmluvné. Hodně potrápilo jezdce také počasí, protože trať byla bahnitá, jak uvádí L. Krupička. Po dva dny byla také mlha a trvale bylo chladno, foukal vítr. Očekávalo se, že organizátoři soutěž o tak zvanou Světovou trofej vzhledem k podmínkám zkrátí, ale nakonec museli jezdci Trophy Teamů odjed všech deset kol. I to je důvod, proč je na místě českým motokrosařům blahopřát.

Konečné výsledky Šestidenní ve španělské Silledě o Světovou trofej jsou následující: Na prvním místě skončil tým Francie, druzí byli Američané, třetí domácí sportovci a pátou příčku vybojovali Češi. Tak zvaný Tým Evropa (Unger, Kořenková a Čipková), tedy dámy, si dojely pro 11. místo. V klubové soutěži si nejlépe z českých vedl tým Motosport Bozkov 1 (Koucký, Hádek a Chrum), kteří se dostali na 7. místo. Na 15. pozici byl nakonec Enduro klub Semily (Havrda, Kučera a Kottek), na 41. Motosport Bozkov 2 (Kastner, Kuřík, Kurfiřt).

Znovu je na místě konstatovat, že všichni čeští jezdci si vedli v tak náročné konkurenci výborně. Vždyť ve Španělsku startovalo na Šestidenní celkem přes pět set padesát závodníků z dvaatřiceti zemí. Přičemž Češi se rozhodně nedali zahanbit. ÚAMK ještě jednou všem blahopřeje.

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj: Igor Sirota (ÚAMK), foto: ÚAMK)