"O "vítězství" Spojených států se nejvíce zasloužila sprinterka Marion Jones, která byla okamžitě zbavena pěti medailí v Sydney v roce 2000, z nichž tři byly zlaté," uvedli autoři článku Paul Blickle a Oliver Fritsch.
"Původně se předpokládalo, že olympijské medaile se sportovcům budou dávat navždy," napsal Die Zeit.
"Ale to již dlouho neplatí. Faktem je, že kvůli dopingu byli mnozí nuceni vrátit svá ocenění," vysvětlují autoři Paul Blickle a Oliver Fritsch. Někteří pachatelé jsou chyceni ihned, jako kyrgyzský vzpěrač Izzat Artykov nebo moldavský veslař Sergej Tarnovši. Oba vyhráli bronz v Riu, ale jejich sláva netrvala dlouho. Ukázalo se, že Artikov přijímal strychnin, což je jed na krysy.
"V některých případech proces identifikace pachatele trvá mnohem déle," pokračovala publikace.
"Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zbaví Rusko další zlaté medaile z olympijských her 2008 v Pekingu, a to ženské štafety na 4x100 m, neboť v krvi Julie Čermošanskajové byly nalezeny anabolické steroidy," konstatuje deník.
"Od olympijských her v Aténách v roce 2004 zajišťuje MOV vzorků tisíce moči a krevních testů z minulých událostí a čas od času je kontroluje," napsali novináři.
"Skutečností je, že se v průběhu času staly testy přesnější. Vědci objevují nové produkty rozkladu, což usnadňuje hon na pachatele. Není pochyb o tom, že za 5-10 let dostanou některého z vítězů z Ria.
"Sportovcům dávají jasně najevo: Nemyslete si, že jste v bezpečí! A fanouškům jakbysmet: všechny výsledky jsou bez záruky," upozornil Die Zeit.
Paul Blickle a Oliver Fritsch se rozhodli spočítat celkový počet medailí a vytvořit žebříček černých medailových zisků.
"Je to farmaceutická tabulka, statistika podvodů, seznam jedů, sál hanby," poukazuje publikace. Poprvé byly testy MOV na doping provedeny na olympijských hrách v Mexiku. Členové švédského týmu moderního pětiboje byli první, kteří byli nuceni navrátit své trofeje. V krvi Hans-Gunnara Lilenvollye bylo zjištěno 0,81 promile alkoholu. Sám řekl, že vypil pár piv, aby se uklidnil.
Kolektivní vina? Jen když se to hodí u ruských sportovců
"Později se antidopingový boj zpřísnil," pokračuje Die Zeit.
Lyžař Johann Mühlegg, rodák z Německa, který vystupoval za Španělsko, odevzdal najednou tři zlaté medaile z olympijských her v Salt Lake City v roce 2002. Ukázalo se, že si dával erythropoietinové injekce. Stejná látka se vyskytla i u ruské lyžařky Larissy Lazutinové.
"V černém medailovém žebříčku se nakonec ocitlo i Německo," uvedli autoři.
Německý soutěžní tým musel vrátit zlato, protože v krvi koní olympijského vlajkonoše Ludgera Beerbauma byly nalezeny zakázané látky. Jinak americká sprintérka Marion Jonesová přišla hned o 5 medailí v Sydney v roce 2000, z nichž tři byly ze zlata. Později byla dokonce uvězněna za křivou přísahu u soudu. V mnoha ohledech právě proto jsou USA nejen v reálném, ale také ostudném hodnocení jak jsou zvyklí první. I když toto prvenství asi od Evropy za velkou louží nikoho netěší.