Na pozice čtyř místopředsedů kandidují Zdeněk Haník (kandidát Českého volejbalového svazu a České olympijské akademie), Roman Kumpošt (předseda Zahraniční komise ČOV, kandidát Svazu lyžařů ČR), Miroslav Pelta (kandidát Fotbalové asociace ČR) a Libor Varhaník (dosavadní místopředseda pro ekonomiku a kandidát Českého atletického svazu).
Již zvoleným místopředsedou je Filip Šuman, který zastupoval neolympijské sporty v této roli již v posledních čtyřech letech. Kandidáta České florbalové unie zvolila valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí (ČKSOI), který je jednou ze Složek Českého olympijského výboru a dle Stanov ČOV volí jednoho místopředsedu a dva členy Výkonného výboru ČOV.
O deset míst ve Výkonném výboru ČOV, o nichž rozhoduje volební plénum, se uchází dvanáct kandidátů. Zbylí kandidáti do VV ČOV vzejdou z volby jednotlivých Složek ČOV a Komise sportovců v souladu s platným zněním Stanov ČOV.
"Před čtyřmi lety jsme řešili rozjitřenou situaci v českém sportu. I před letošními volbami proběhla řada intenzivních jednání, ale ta jen potvrzují, že se dokážeme dohodnout a spolupracovat ve prospěch českého sportu," řekl před plénem Jiří Kejval, předseda ČOV.
Volební plénum proběhne ve středu 26. října 2016 v Praze. Volit se budou také předseda a dva členové Revizní komise ČOV a pět členů a dva náhradníci do Rozhodčí komise ČOV.
Český olympijský výbor byl založen 18. května 1899. Dle Olympijské charty má rozvíjet a šířit olympijské ideály a zastupovat a zabezpečovat účast České republiky na olympijských hrách. Zodpovědností a rolí Českého olympijského výboru je zastupovat zájmy českého sportu jako celku vůči státu. ČOV má za cíl zlepšení postavení sportu ve společnosti a jeho zpřístupnění nejširší veřejnosti. Usiluje o zlepšení financování sportu, a to zejména v oblasti mládeže.
Předsedy Českého olympijského výboru od roku 1993 byli v minulosti zvoleni jen tři sportovci Věra Čáslavská, Milan Jirásek a Jiří Kejval.