SportovníListy.cz byly na místě děje...
"Teď se mluví o krizi sportu, ale ona žádná není. To je falešné a podsouvané. Je krize státní sféry v oblasti sportu. Kdo si tohle neuvědomí, tak nemůže rozklíčovat to, co se stalo a nemůže rozklíčovat ani budoucnost," začal Miroslav Jansta svůj projev v pražském kongresovém hotelu Clarion k fotbalistům.
Podle něj se český sport nachází v těžké době. Vždyť poprvé od vzniku samostatné České republiky nemají sportovní svazy ani začátkem června prostředky na svůj provoz.
"Představitelé sportu, jako statutární orgány, jsou vystaveni nebezpečí postihů za to, že neplní své věci, které nasmlouvali, protože dostali přísliby z loňského roku. Tento problém byl vytvořen tím, že za pětadvacet let stát absolutně zanedbal oblast sportu. A teď se to ukazuje naholo," sdělil Miroslav Jansta delegátům valné hromady v Praze.
Problémem také je, že před letošními volbami do poslanecké sněmovny mají politické strany téma sportu až na posledních místech svého programu.
"Přitom potřebujeme důstojný orgán, který bude tuto oblast zastupovat. Jedině samostatné ministerstvo vznese stabilitu do fungování českého sportu a hlavně do jeho předvídatelného financování. Tak se zamezí všemožným kličkám," podotkl předseda České unie sportu a připomněl už existující návrh ČUS na fungování ministerstva sportu a cestovního ruchu včetně různých oddělení.
"Má stát registr sportovců? Nemá. Má stát registr sportovního majetku? Nemá. Tím vším disponuje Česká unie sportu. Naším návrhem samostatného ministerstva se doposud nikdo nezajímal," dodal. Zároveň vyjádřil obavu z toho, že program na financování svazů bude z rozhodnutí MŠMT vyhlášen znovu.
Kdo bude předsedou FAČR po Miroslavovi Peltovi, který se léčí ve vězeňské vazební nemocnici?
"Vůbec nám nebylo řečeno proč. Naopak se dozvídáme, že jde o konflikt zájmu, když do financování mluví sportovní prostředí. Jak je však možné, že na ministerstvu kultury do toho může mluvit celá kulturní obec? Jak to, že na ministerstvu zdravotnictví lékaři a jejich odbory vytváří všechno společně? Je tedy sport něco špatného?" bouřil Miroslav Jansta.
Jedním dechem Jansta pochválil práci Fotbalové asociace České republiky za uplynulé čtyři roky. FAČR například vytvořila nový registr členské základny, nový informační systém a vznikly fotbalové akademie. První a druhá fotbalová liga se navíc osamostatněly.
"To je strašně důležitý krok. Je potřeba poděkovat vedení, že se to povedlo přes různé zájmy. Před čtyřmi lety jsem to doporučoval," ocenil předseda ČUS, podle něhož by se měli předsedové jednotlivých sportovních svazů spojit.
"Musíme se semknout v této době a stát při sobě, abychom vypracovali a prosadili vhodný systém financování českého sportu," uzavřel svůj projev předseda české unie sportu první červnový pátek na Valné hromadě FAČR.
Jak je známo, Valná hromada v průběhu svého jednání volila dokonce třikrát předsedu FAČR, ale výsledek volby skončil patem. Nikdo z kandidátů nebyl zvolený.