Olympiáda v Riu se blíží. Jaký bude zájem o olympijské Lipno?

V srpnu se v dalekém Rio de Janeiru rozběhne další letní olympiáda. A stejně jako v případě poslední zimní olympiády, i tentokrát Český olympijský výbor chystá v České republice vlastní olympijský park. Tentokrát však ne v hlavním městě, olympijský ráj za několik desítek milionů korun vyroste v jižních Čechách na přehradě Lipno.

ČOV opět láká fanoušky na bohaté sportovní vyžití, kde nebude chybět možnost vyzkoušet si windsurfing, jachting, ragby, triatlon či jízdu na raftech nebo kajacích. Olympijský park Rio-Lipno 2016 má být rozprostřen okolo celého lipenského jezera. V nejednom Čechovi však nadále zůstává pachuť z posledního olympijského parku na Letné.

Za leskem získaných osmi medailí a tvářemi sportovců, které s velkou pompou přímo z letiště vozil olympijský výbor na Letnou, se skrývalo rozčarování z obrovské sumy 80 milionů korun vynaložené na tento park, z nichž 20 % tvořily veřejné prostředky. Původní plány přitom hovořily o částce 66 milionů korun. K tomu všemu si ČOV nedokázal ohlídat ani stavební povolení, podle vlastního vyjádření však tvrdil, že využil výjimky pro cirkusy. A cirkus to opravdu byl.

Ačkoliv se ČOV posléze chlubil celkovou návštěvností 400 000 lidí, která navíc byla těžko prokazatelná, o parku, který by praskal ve švech, nemůže být řeč. Větší koncentrace fanoušků byla patrná pouze při osobní účasti čerstvých medailistů. A celkový účet zahrnující 80 milionů korun za megalomanský projekt nebo firmy zapojené do realizace parku bez řádného výběrového řízení, tak logicky směřuje zvědavce k novému parku pro letošní letní olympiádu.

Jako by ČOV tušil, že rozpočet na tuto akci samozřejmě neujde pozornosti, veřejně deklaruje nižší částku než v případně Letné, a to strop ve výši 60 milionů korun. Navíc prý nechce tentokrát využívat peněz z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Park by měl ze 45 % zafinancovat Jihočeský kraj a obce, dalších 40 % partneři ČOV a olympijského parku a zbylých 15 % by měl dodat dokonce Mezinárodní olympijský výbor.

Nicméně rezervy si ČOV dává i v případě návštěvnosti, kterou očekává okolo 200 000 návštěvníků, přičemž za den by jich průměrně podle odhadů mělo na Lipno dorazit 15 000. Deklarované sportovní vyžití je sice pěkná věc, ale málokdo asi vyjede na Lipno na několikadenní dovolenou jen za účelem opakovaných návštěv olympijského parku. A sledování přímých přenosů z Ria? Vzhledem k pětihodinovému časovému rozdílu v Brazílii to v řadě případů bude nemožné. Vždyť například finále oštěpu je pravidelně plánováno až ve večerních hodinách tamního času. Když už někdo bude chtít sledovat výkony Barbory Špotákové ve tři hodiny ráno, zřejmě bude rád, že se dokolíbá do vedlejšího pokoje k televizi, než na Lipno. Při těch největších medailových bitvách s českou účastí tak zřejmě park bude zet prázdnotou.


Jihočeský kraj a ČOV podepsaly smlouvu o spolupráci. Fandové se u Lipna setkají s olympioniky z Ria

Navíc i představitelé ČOV sami přiznávají, že tentokrát to ani s přejezdem olympioniků přímo z Ria nebude jednoduché. Po několikahodinovém letu budou muset z Prahy letět do Českých Budějovic a odtud budou ještě převáženi na Lipno. Bude je tam vůbec někdo čekat? A co bude s areálem dál? Podle ČOV až olympijský park skončí a všechno se odstěhuje, něco dobrého na Lipně zůstane – opravená hřiště, sportovní infrastruktura, kterou budou moci lidi užívat do budoucna. No, vlk taky sliboval. Tak snad nakonec olympijský park Lipno-Rio 2016 neskončí hluboko pod hladinou lipenské přehrady.

(svob,sportovnilisty.cz,foto:arch.)