"Sport a podpora sportu je priorita Středočeského kraje," řekl druhé lednové úterý novinářům hejtman středočeského kraje Miloš Petera.
SportovniListy.cz byly na místě děje ...
"Středočeský kraj z Fondu vzdělávání, sportu, volného času a primární prevence v loňském roce podpořil 175 projektů celkovou částkou 20 milionů korun," dodal hejtman Petera k tiskové zprávě, kterou ve stejný den vydal kraj.
Dotace z fondu putovala například na víceúčelové sportovně-pohybové hřiště v parku Na Polabí v Mělníku, klub amerického fotbalu Příbram Bobcats, víceúčelové hřiště v areálu školy v Zaječově, dětské hřiště u školy v Žebráku, víceúčelové sportoviště pro zvýšení výkonnosti mladých sportovců v Mělníku, sportoviště a volnočasové hřiště v Úhonicích, ale třeba i na vybavení dětských družstev Sboru dobrovolných hasičů Tuchoraz či na provoz oddílu mládeže při Cykloklubu Příbram.
Mladí středočeští sportovci region skvěle reprezentují na národní i mezinárodní úrovni. Tradičně se účastní Olympiády dětí a mládeže České republiky, která svým charakterem navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Konají se každý rok a střídají se letní se zimními. Středočeský kraj hradí účast svých sportovců na olympiádě, kde především v letní části dosahují pravidelně vynikajících výsledků, částkou zhruba 1,3 milionu korun.
Na podporu sportovních soutěží žáků a studentů ve Středočeském kraji uvolňuje kraj z rozpočtu každoročně jeden milion korun. Jedná se o sportovní postupové soutěže, jako jsou Plavecko-běžecký pohár, Mezinárodní florbalový turnaj Středočeského kraje, In-line brusle SK, florbalový turnaj žáků 4. a 5. tříd a Středočeský taneční pohár. Dalšími dvěma miliony korun prostřednictvím Nadačního fotbalového fondu podporuje regionální mládežnický fotbal. Reprezentovat kraj za hranice vysílá mladé Středočechy na soutěž O pohár predsedy Bratislavského samosprávneho kraje, kde poměřují síly v kanoistice, šachách a sportovní střelbě, a soutěž Opole High Jumps Festival ve skoku vysokém.
Středočeský kraj také podporuje činnost a rozvoj sportovních center mládeže při školách, kterých je zřizovatelem. V současné době funguje ve středních Čechách jedenáct takových center, věnují se basketbalu, florbalu, hokeji, fotbalu, plavání, atletice i kanoistice. Kraj mezi ně v loňském roce rozdělil 11 milionů korun, a protože se předpokládá, že jejich počet bude dále růst, počítá se v tomto roce s navýšením této sumy. Další nové dvě centra, která se nyní plánují, by měla patřit cyklistice a míčovým hrám. Posláním těchto center je výběr sportovně nadané mládeže s nejrůznějším sportovním zaměřením, odborné vedení jejich sportovní přípravy, koordinace péče o ně a vytvoření podmínek pro jejich systematický trénink.
Podporu kraje ale mají i střediska, která jsou zaměřena na všeobecnou sportovní přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku a jejichž hlavním smyslem je motivace k pohybu a celkovému zdravému způsobu života. V současné době jich fungují v kraji zhruba dvě desítky. Jde v podstatě o sportovní kroužky, které nejsou orientovány na výkon, naopak úspěch tu zažívají i děti méně sportovně nadané, s nadváhou či sociálně hendikepované.