Strana zelených s obavami sleduje naplnění tematického roku Jižní Čechy olympijské. Podle čerstvě uzavřené „Smlouvy o spolupráci při uspořádání Olympijského parku 2016 v Lipně nad Vltavou“ totiž nebude hlavním těžištěm podpora sportu po celém kraji. Bude jím vybudování a do značné míry doslova vybetonování tzv. olympijského parku v Lipně nad Vltavou.
Olympiáda v Riu se blíží. Jaký bude zájem o olympijské Lipno?
„Příspěvek z rozpočtu kraje činí plných padesát miliónů korun,“ připomíná Filip Holzer, předseda jihočeské krajské organizace Strany zelených. „Naproti tomu na granty na podporu sportování zejména mládeže vyhradil letos kraj pouhých třináct miliónů. O ty soutěží převážně sportovní kluby a spolky, kdežto park na Lipně přinese výdělky hlavně několika tamním podnikatelům. Nehledě na to, že podle sdělovacích prostředků se kvůli výstavbě parku pokácelo mnoho desítek stromů. Bylo to opravdu nutné?“ ptá se Holzer.
Zelení také požadují, aby kraj zajistil pro obsluhu Olympijského parku na Lipně dostatečně rychlou, pohodlnou a kapacitně vyhovující veřejnou hromadnou dopravu.
Vyjádření ČOV ke kácení stromů v Lipně nad Vltavou
Český olympijský výbor se zásadně ohrazuje proti zavádějícím tvrzením, která mylně spojují projekt Olympijského parku s kácením lesního porostu v Lipně nad Vltavou. Český olympijský výbor jako organizátor projektu má lokalitu od obce zapůjčenou, rozhodnutí porazit stromy nevzešlo z naší strany. Návrh nové územní studie zastupitelstvo obce schválilo dlouho před a nezávisle na rozhodnutí umístit Olympijský park do Lipna nad Vltavou. Ochrana přírody je pro nás velmi důležitá, dokázali bychom park umístit kamkoliv bez jakéhokoliv zásahu do lokality.
Jsme dobrý soused a všechna sportoviště kolem Lipenské přehrady, která budou součástí parku, po ukončení jejich provozu revitalizujeme a vrátíme v ještě lepším stavu. Stejně jako jsme to udělali v únoru 2014 na pražské Letné.
Toto vyjádření, které zveřejnil web Českého olympijského výboru, podepsal předseda ČOV Jiří Kejval.