V rozhovoru pro SportovniListy.cz zdůrazňuje, že je zapotřebí zřídit pro sport samostatnou kapitolu státního rozpočtu nebo rovnou ministerstvo sportu. O formě těchto změn bude jednat s ministryní Kateřinou Valachovou i vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem u kulatého stolu, který svolává začátkem dubna společně s předsedou senátního podvýboru pro sport Jozefem Regecem.
V posledních dnech se opět začalo mluvit o penězích pro český sport. Jak se na věc díváte vy jako místopředseda senátního podvýboru pro sport?
Pořád stejně… Již mnoho let otevřeně kritizuji stát za to, že nemá žádnou dlouhodobou koncepci financování českého sportu a že postavil všechny sportovce, a obzvláště malé sportovce na venkově, doslova do pozice žebráků, kteří musí rok co rok obcházet politiky a přesvědčovat je alespoň o nějakou dotaci na jejich sportovní aktivity. To vylučuje jakoukoliv možnost zodpovědně plánovat investice, rozvíjet péči o děti a mládež, nabírat další členy a mít motivaci dosahovat stále vyšších sportovních úspěchů.
Nicméně to by měla změnit novela zákona o státní podpoře sportu, kterou teď projednává poslanecká sněmovna. Zde nevidíte posun k lepšímu?
Nejen jako senátor, ale také jako ten, kdo dlouhodobě podporuje český sport, tento zákon určitě vítám a jsem rád, že se po dlouhých letech dostal z ministerstva do legislativního procesu. Zároveň mne těší, že se paní ministryně a její kolegové v mnoha případech inspirovali také tezemi ke státní podpoře financování sportu, které jsem vypracoval společně s Jozefem Regecem, předsedou senátního podvýboru pro sport. Věřím, že tento zákon může být alespoň prvním pozitivním signálem zásadní změny, kterou český sport potřebuje doslova jako sůl. Nicméně podle mne musíme zajít ještě dál…
Valenta: Jsem pro ministerstvo sportu (VIDEO)
Myslíte tím vznik samostatného ministerstva sportu?
Nejde o vznik „nějaké“ instituce, ale především o to, aby sport měl samostatnou kapitolu ve státním rozpočtu a byl zákonem stanovený způsob, jak a z jakých zdrojů budou peníze pro český sport generovány. Všechny sportovní organizace se musí dočkat jasných pravidel a jasného dlouhodobého výhledu, aby věděly nejen to, kolik peněz získají pro letošní rok, ale také v průběhu několika příštích let. Pokud by k tomu mělo pomoci i samostatné ministerstvo, kde by se sdružila péče o téměř tři miliony sportovců v naší zemi, tak jsem jednoznačně pro.
Ministr financí Andrej Babiš před několika dny avizoval, že se domluvil s ministryní Kateřinou Valachovou, že sport dostane přidáno a může pracovat s rozpočtem dokonce 6 miliard korun. To vám nepřipadá jako dostačující?
Já bohužel hlavně takovému příslibu nevěřím. Pan ministr Babiš totiž slibuje peníze, které doposud nevybral, a obávám se, že také nevybere. Na druhou stranu věřím paní ministryni Valachové, že se o tento příslib popere a peníze pro český sport nakonec získá. Nicméně bych byl raději, kdyby financování sportu nebylo závislé na dohodě nebo nedohodě dvou politiků, ale mělo jasná a transparentní pravidla deklarovaná zákonem.
Babiš Kejvalovi: ČOV není český sport, úkolem ČOV jsou jen zájezdy sportovců na OH!
Co pro to chcete udělat?
Už pro to mnohé děláme a společně s dalšími představiteli českého sportu hlasitě volám po této systémově změně. Již před rokem jsme se na tom shodli na speciálním kulatém stolu, který jsem pořádal společně se senátorem Regecem a který opakujeme i letos 7. dubna. Pravidelně o tom mluvím s paní ministryní Valachovou, ale třeba i s vicepremiérem Bělobrádkem, který má také svou představu o reorganizaci ministerstva školství a změně kompetenčního zákona. Jsem rád, že oba přislíbili účast na letošním kulatém stolu, který budeme věnovat právě vzájemné diskusi o optimální formě, jak zajistit dlouhodobé a transparentní financování českého sportu.