Valná hromada České unie sportu nevolila jen nové vedení

Dvaatřicátá valná hromada České unie sportu v Nymburce zvolila nové vedení se silným mandátem a rekapitulovala úspěchy uplynulého transformačního čtyřletého funkčního období. V mnohém však také naznačila i další směřování i potenciál tohoto největšího českého spolku.

Česká unie sportu má z Valné hromady vedení pro příští čtyři roky

„Náš pohled je zaměřen především do budoucnosti. Volbu nového vedení nevnímám jen jako přehlídku minulých úspěchů, ale hlavně jako start k novým věcem, novým projektům a novým výzvám a úkolům. Podrobný program na další čtyři roky představíme na dubnové výroční valné hromadě. Ale nečekáme, to co jde udělat hned, schválíme ještě dnes,“ prohlásil před volbou nových orgánů ČUS její předseda  Miroslav Jansta.

Mnohé z budoucnosti ČUS a českého sportu naznačily na této Valné hromadě schválené materiály. Prvním z nich byl souhlas se směnou pozemků v lyžařském areálu Zadov, kdy ČUS vymění s obcí Stachy pozemky, které umožní ČUS jako vlastníkovi pokračovat v zahájeném rozvoji lyžařského areálu a obci zase lépe pečovat o obecní infrastrukturu a sportovcům možnost zajistit rozvoj lyžařského areálu.

„Byly tím narovnány čtvrt století neřešené majetkoprávní vztahy, kdy naše strategické stavby jako čistírna odpadních vod, opěrné zdi, retenční nádrž na zasněžování, nebo sloupy lanovky byly na obecních pozemcích a pozemky důležité pro obec historicky patřily ČUS. Lyžařský areál se nyní podařilo scelit v kompaktnější funkční celek a vytvořit tak podmínky pro jeho další rozvoj. Bude tak možné, mimo jiné, vybudovat zázemí a servis pro lyžaře a další turisty, pokladny, občerstvení, toalety, nebo půjčovnu sportovních potřeb,“ rozvedl další vizi rozvoje lyžařského areálu generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Valná hromada také schválila směnu bytových jednotek ve vlastnictví ČUS v areálu Sportovního centra Nymburk.

 „Zbavili jsme se dalšího z kostlivců, který na nás vypadl z umakartových skříní po minulých vedeních bývalého ČSTV, kdy byly nepochopitelně rozprodány bytové jednotky v zaměstnaneckých domech přímo v areálu, jenž stojící na místě, kde se předpokládá rozvoj a další výstavba nového Olympijského centra.“, řekl ke směně generální ředitel ekonomických agend ČUS Pavel Benda. „Nikdo z vlastníků bytů o bydlení nepřijde, dostane jiný, nově zrekonstruovaný byt, prakticky  ve stejné lokalitě. Bez této směny bychom se s obnovou nymburského areály nehnuli z místa.“ dodal Benda.

Rozsáhlá postupná rekonstrukce ve Sportovním centru Nymburk tím má zelenou pro další etapy. Již dříve padlo rozhodnuti zachovat, v co největší možné míře, kvalitní konstrukce stávajících objektů.

„Nechceme bourat celý areál, část zrekonstruujeme a část bude nová výstavba, která doplní tu již existující. V první etapě máme v plánu demolici hotelu A, který chceme nahradit hotelovou kapacitou na úrovni obvyklého standardu, na který jsou sportovci ve světě zvyklí. Dál budeme realizovat výstavbu kryté fotbalové i atletické haly včetně rekonstrukce atletického tunelu. V další etapě by měla vyrůst novostavba haly pro míčové sporty a proběhne rekonstrukce stávající centrální haly včetně ostatních přilehlých sportovišť a zázemí medicíny pro sportovce,“ naznačuje další postup rozvoje Sportovního centra Miroslav Jansta.

Následovat bude etapa komplexní rekonstrukce celého bazénového traktu a dvou okolních sportovních hal. Potom přijdou na řadu venkovní sportoviště. Oprava travnatých ploch pro fotbal a vznikne i nové hřiště pro baseball. A nakonec bude nutné přebudovat veškeré inženýrské sítě včetně energetických zdrojů. Projekt rovněž počítá s navýšením počtu parkovacích míst, proto vznikne i nový parkovací dům.

„Chtěli bychom do projektu zahrnout také venkovní volejbalová a basketbalová hřiště, která patří TJ Lokomotivě Nymburk, zrekonstruovat je, udržovat a společně provozovat. Samozřejmě se bavíme i o zimním stadionu a Vesláku. Rádi bychom vytvořili nový model fungování sportovního centra a města – otevřený a maximálně synergický, věřím, že se nám to podaří,“ doplňuje Miroslav Jansta záměry České unie sportu.

„Letos máme v plánu vybudování vzpírárny, rekonstrukci atletického tunelu, rekonstrukci osvětlení sportovních hal, chceme postavit rampu pro imobilní sportovce u bazénu, zrekonstruovat venkovní atletický stadion. Dojde také k demolici hotelu A a na jeho místě začnou první fáze stavebních prací jeho nového objektu, jenž by měl být dokončen, když to dobře půjde, příští rok,“ přibližuje konkrétní plány pro rok 2016 ředitelka Sportovního centra Monika Bezděková.

Ke strategickým rozhodnutím 32. valné hromady patřilo i projednání základních tezí k diskuzi o institucionálním zastoupení sportu v České republice.

„Sport na rozdíl třeba od kultury, nebo životního prostředí, se nemůže opřít o fungující státní správu. Nemá svého jasného zastánce ve vládě. Nemá ani vlastní kapitolu ve státním rozpočtu. Podle toho také vypadá zdraví naší populace a vůbec všeobecný úpadek a chuť lidí zdravě se hýbat. Sport měl své ministerstvo od vzniku naší státnosti až do roku 1990. Míval dokonce i vlastní vládní výbor. Dnes je apendixem ministerstva školství téměř bez kompetencí. Logickým krokem by bylo společné ministerstvo sportu a cestovního ruchu, protože turismus a sport jsou z velké části spojité nádoby. Bez těch, co lyžují, plavou, jezdí na kole a chodí na túry si nelze cestovní ruch vůbec představit,“ obhajuje myšlenku ministerstva sportu Miroslav Jansta.

Delegáti Valné hromady uložili předsedovi ČUS, aby na dubnové Valné hromadě společnosti přišel s konkrétními plány pro vznik Ministerstva sportu Česká unie sportu sdružuje 74 národních sportovních svazů v 8240 klubech a jednotách, které mají přes 1, 2 miliónů členů. Jde o největší český sportovní spolek, jehož cílem je chránit zájmy svých základních článků - tělovýchovných jednot, sportovních klubů a sportovních svazů, poskytovat jim servis v rámci administrativy a zastupovat členské spolky v rámci institucí, především zajistit potřebný přísun financí pro trvale udržitelné sportovní prostředí, které by mělo v rámci dostupné infrastruktury po celé zemi zajistit ideální podmínky pro sportovní vyžití celé veřejnosti. Česká unie sportu rovněž klade důraz na motivační programy, které jsou zaměřeny především na rozvoj sportovních aktivit pro děti a mládež a naučit tak děti i rodiče, aby sport začali brát jako každodenní a samozřejmou součást běžného života.

(ps podle tiskové zprávy ČUS, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)