Jedním z členských svazů Sdružení sportovních svazů České republiky s početnou mládežnickou základnou je Asociace Český Gymnathlon. Její předseda Jan Březina se vyjádřil k aktuálním opatřením ve sportu.
„Hlavním posláním naší asociace je sportovní rozvoj dětí, budování sportovní motivace a správných pohybových návyků. Proto po více než 4 měsících nadšeně vítáme obnovení organizovaných sportovních aktivit a velmi si ceníme snahy střešních sportovních organizací tomuto pomoci,“ sdělil na úvod.
„Kvitujeme, že sport jako důležitý aspekt ve fyzickém a sociálním rozvoji dětí dostal prioritu před další vlnou uvolňování opatření např. u maloobchodu či restaurací. Toto je velmi důležitá zpráva nejen pro rodiče dětí, ale také všechny trenéry a další sportovní nadšence, kteří se dětskému sportu věnují,“ doplňuje předseda Jan Březina.
Členská základna Asociace Český Gymnathlon čítá více než 3000 dětí ve věku 2 – 9 let. Obnovení tréninků přineslo mnoho pozitivních ohlasů. „Tréninky jsme spustili po celé České republice, jakmile to bylo možné, tedy hned od pondělí 19. dubna 2021. Od rodičů zaznamenáváme enormní zájem o účast na trénincích a pozitivní zpětnou vazbu, že je pohyb dětí konečně zpět. Respektujeme pravidla ministerstva zdravotnictví, nicméně současná nařízení o 10m vzdálenosti mezi dvojicemi jsou pro nás velmi komplikovaná a výrazně snižují přínosy takového tréninku a prožitek dětí,“ upozorňuje Březina na náročnou realizaci pravidel v praxi.
Rozhodně však Asociace Český Gymnathlon velice kladně hodnotí možnost sportování bez roušek a bez antigenních testů. „Zejména antigenní testování je pro nás zcela nereálné zajistit nejen procesně a nákladově, ale také komunikačně vůči rodičům. Doufáme, že v nejbližší době dojde k úpravě pravidel sportování dětí a to zejména zkrácení vzdáleností mezi sportujícími dětmi a zvýšení počtu dětí na jednom sportovišti tak, abychom mohli zahájit plnohodnotné tréninky,“ doplnil na závěr její předseda.
I proto Asociace Český Gymnathlon předkládá návrhy k úpravě opatření:
- Vymezení pojmu sportoviště. Park či přírodu je třeba považovat také za sportoviště a zároveň umožnit rozdělit velká sportoviště na více sportovních ploch, např. 2m koridory. Nedává smysl mít na jednom fotbalovém hřišti pouze 1 skupinu dětí.
- Snížení 10m vzdáleností mezi skupinami 2 dětí např. na 2 m a případně souhlasíme s doplněním definice např. minimálně 15 m2 na osobu.
- Opatření, která nepovažujeme za nutná měnit, je například zvětšovat velikost skupin či umožnit sport ve vnitřních prostorách. Velikost skupiny 12 dětí je dostatečná a i když sportujeme v tělocvičnách, tak v souvislosti s jarním počasím počítáme se sportem do 30. 6. pouze na venkovních sportovištích.