Jednoznačná vítězství
Na severozápadě Itálie se sešla konkurence složená z nejlepších domácích jezdců BMX, Maďarů, Rakušana a české dvojice. Dvě prvenství naznačila, že tyto země by před ČR v žebříčku národů být neměly.
„Situace je trochu jiná. V národech jsou před námi Italové, protože mají větší počet vyrovnaných závodníků než my,“ zmiňuje pětadvacetiletý Švub.
Ze tří semifinálových jízd vyhrál Švub v Rivignanu hned ty dvě první a třetí odjel s taktickým pošetřením sil pro finále na druhém místě. Ve finále nedal sedmi soupeřům žádnou šanci a deklasoval je o dobrých 15 metrů způsobem start – cíl. Podobě jednoznačně přemohla italskou konkurenci Romana Labounková.
Cesta do Ria
Slušný příděl 50ti bodů ale neznamená, že by český mužský bikros měl po starostech s kvalifikací do Ria. „Tohle jsou malé body. Nejvíc se jich rozdává při Světovém poháru, kde se mně zatím nedaří. Udělám jednu chybu a už je po všem. Bikros je hlavně o hlavě, člověk nesmí nic podcenit, musí být dravý a za žádnou cenu se nesmí dát,“ vystihuje Švub názor podobný Labounkové po SP v Nizozemsku a dodává: „Rozdíl je především v přípravě. My se dostaneme na desetimetrovou startovní rampu v podstatě jen při závodech. Když chceme před nimi na rampě potrénovat, musíme si to zaplatit zvlášť. To, co se my teprve učíme, mají špičkoví zahraniční jezdci už dávno v krvi. Proto objíždíme i mezinárodní poháry, abychom se napřed kvalifikovali na mistrovství světa. Z něj je pak pro nás větší naděje získat olympijskou nominaci. Před Riem se jede příští rok světový šampionát v Kolumbii. Z ní bychom mohli mít na olympiádu nejblíže. Jenže se musíme napřed do Kolumbie probojovat,“ zvážní na okamžik Jan Švub.
Trenér vzorem
Jezdec ÚAMK Bikrosclubu Řepy kromě závodění také studuje na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, trénuje děti, organizuje bikrosové kempy a přivydělává si jako stěhovák: „Každá kačka je dobrá a v našem sportu peníze chybí,“ naznačuje Honza, že se jen tak se současnou situací smířit nehodlá a rád by se posunul výš.
„Šance je ve sportu vždycky. Špatné časy nejezdím, tak se přece musím zlepšovat i ve svěťáku,“ naráží na sedmé místo při Evropské lize ve Francii a následný propadák při SP v nizozemském Papendalu. „Na mojí výkonnosti má největší podíl trénink. Světový pohár s více než sto padesáti účastníky kategorie Elite je řežba. Člověk nesmí být v kvalifikačních jízdách horší než třetí. Každá drobná chybička znamená v celkovém pořadí propad o třicet míst,“ uzavírá sportovec, který chce jezdit stále rychleji, bavit sebe a především diváky. Za sportovní vzory měl Jan Švub z ÚAMK Bikrosclubu Řepy svého současného trenéra Lukáše Tammeho a Michala Prokopa.