Žádný jiný atletický světový rekord nemá delšího trvání. Jarmila Kratochvílová vytvořila 26. července 1983 rekord na trati 800 metrů v čase 1:53,28 a tento rekord je i po 40 letech stále v platnosti. V roce 2017 sice hrozilo, že Mezinárodní atletická federace rekord zruší, protože chtěla vymazat všechny rekordy dosažené před rokem 2005. Rekord Kratochvílové však nakonec „přežil“ úřední mašinérii i útoky současných světových atletek na čas dosažený v minulém století.
Dnes 26. července 2023 dvaasedmdesátiletá Kratochvílová, která byla úspěšná i jako trenérka, když v roce 1999 dovedla k titulu mistryně světa půlkařku Ludmilu Formanovou, vytvořila rekord na mítinku v Mnichově.
Dvojnásobná mistryně světa z premiérového mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983 (400 a 800 metrů) je ještě i stříbrnou olympijskou medailistkou z her v Moskvě v roce 1980 na trati 400 metrů.
Za pozornost stojí i další výkon Jarmily Kratochvílové. Jako jediná spolu s Němkou Maritou Kochovou pak zaběhla trať 400 metrů pod 48 sekund (47,99 s).
Rudé právo uveřejnilo zprávu o rekordu Jarmily Kratochvílové až o dva dny po rekordu 28. července 1983
Rozhovor s Jarmilou Kratochvílovou v novinách
Francouzský deník L´Equipe o rekordu Kratochvílové
Čtyřicetiletý rekord se v červenci 1983 zrodil podle zprávy na webu
atletika.cz vlastně náhodou. Do té doby totiž výhradně jen čtvrtkařka Jarmila Kratochvílová chtěla na mítinku v Mnichově otestovat rychlost na dvoustovce, ale pro zranění levého zadního hamstringu přinutilo ji a jejího trenéra Miroslava Kváče na poslední chvíli ke změně plánu. Proto v oficiálním programu její jméno na trati 800 metrů nenajdeme.
Do té doby půlku na mezinárodní scéně ještě Kratochvílová neběžela. Na osmistovku byla tehdy ne úplně standardně domluvena vodička. Měla být pro domácí Margit Klinger, když však po 300 metrech „pacemakerka“ ustoupila, na čele nebyla Němka, ale Jarmila Kratochvílová. A tempo bylo svižné, prvním kolem proběhla za 56.1, pak sice trochu zvolnila, ale stále bylo 1:26.3 na šestistovce velmi svižných. A poslední dvoustovka za 27 vteřin, nebo spíš ještě lehce pod 27, byla excelentní.
Tato zkušenost a také odřeknutí hlavní rivalky Marity Koch dvojici přivedla k bláznivému plánu pokusit se pár dnů poté na mistrovství světa o double právě na tratích 800-400 m. Háček byl v tom, že finále půlky následovalo pouhých 35 minut po semifinále čtvrtky. Jak příznivci atletiky vědí, Kratochvílová tento dvojstart zvládla a po triumfu na osmistovce ve skvělém čase 1:54.68 si podmanila den na to i poloviční trať. Navíc v dalším světovém rekordu a premiérovém pokoření hranice 48 vteřiny – 47.99.
Je smutné, že se v roce 1984 Jarmila Kratochvílová chystala na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984, kde mohla zaútočit na dvě zlaté medaile, ale politické rozhodnutí československé vlády připojit se k bojkotu her kromě Rumunska všech ostatních socialistických zemích ji však tento cíl překazilo.
Zajímavost
V roce 2009 jmenovkyně slavné atletky Monika Kratochvílová, studentka Fakulty životního prostředí České
zemědělské univerzity zpracovala v rámci ročníkové práce z kartografie mapu Světová působnost nejlepší atletky Jarmile Kratochvílové, jak ji autorka v roce 2009 nazvala. Ročníková práce byla na téma Osobnost, které si vážím, při
které si každý student mohl vybrat z osobností koho chtěl. Seznam těch osobností byl
uvedený na webu, aby náhodou nedělali dva studenti stejnou osobnost. Odkaz na web se seznamem "mapovaných" osobností
zde.
Monika Kratochvílová se svojí mapou o Jarmile Kratochvílové
SportovniListy.cz rovněž uveřejnily ...
Atletka a držitelka světového rekordu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová slaví sedmdesátku
Jarmila Kratochvílová 35 let drží světový rekord na 800 metrů časem v 1:53,28 minuty
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás
diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, zdroj: stránka z
Rudého práva, foto: Petr Skála)