Tři ragbyová utkání vidělo 219 tisíc diváků ... To je pohár šesti národů

Pohár šesti národů v ragby sledují přímo na stadiónech statisíce diváků a další u televizorů. Duely účastníků MS Anglie, Walesu, Irska, Francie, Itálie a Skotska v posledním poháru před světovým šampionátem jsou středem zájmu.


Šanci na výhru mají tři, ale poháry jsou jen dva

Trochu se to v turnaji Six Nations zamotalo, šanci na konečnou výhru mají tři týmy, ale nejvíce se věří Walesu, který v posledním kole hraje s Itálií, ale to by neměl být pro Velšany neřešitelný problém. Horší to budou mít ostatní týmy.

Francie bude nabuzena výhrou nad Itálií, ale hlavně výbornou hrou svého roje, který by mohl na Angličany platit, Skotové si doma budou chtít udobřit své příznivce za nešťastnou porážku v Londýně, když nezvládli druhý poločas. Poháry jsou však jen dva, originál a replika – jeden bude v Londýně, druhý v Římě, už to ukazuje, co si o šancích v dramatickém závěru turnaje myslí experti.

Francie uštědřila Itálii lekci
Itálie doma prohrála 0:29 a byla jedna z nejtěžších porážek od Les Bleus. Pro Francouze vítězství povzbudivé, při prohře by už asi činovníci francouzské federace se Saint-André trpělivost neměli. Pro Azzuri je těžká porážka o to více frustrující, že si ji před zápasem, dost opojení výhrou ve Skotsku a dvěma předchozími výhrami nad Francií v Římě, moc nepřipouštěli. Zápas byl o to pikantnější, že se oba týmy střetnou znovu za půl roku na mistrovství světa.

Kouč francouzské XV Philippe Saint-André pochválil své hráče po nedělním vítězství v Itálii (29 :0), pochválil kolektivní výkon po sérii špatných výsledků, které ve Francii vyvolaly hněv.

Dočkal jste se od svých hráčů očekávaných reakcí?
Je třeba poblahopřát hráčům za úsilí, které vkládali do přípravy po celý týden. Dnes jsme chytli hru za správný konec, vyneslo nám to výhru 29:0 a kapitán Thierry (Dusautoir) byl jmenován mužem zápasu takže i pro něho to byl dobrý den. Thierry hodně investoval do přípravy a je pozoruhodné, že také Nicolas Mas nesmírně pomohl v přípravě. tento týden. Kritizuje se, když to jde špatně, ale musí se také blahopřát, když do toho tým vloží všechno.

Co soudíte o nerovnoměrném výkonu týmu?
Vezměme celých 80 minut, pokud je dobrá druhá půlka, je to v pořádku. Věděli jsme, že budou vyčerpáni fyzicky, takže jsme byli schopní je vzít je pod krkem defenzivně. Ale upřímně řečeno, dnes chci vyzvednout pozitiva: vyhráli jsme, položili dvě pětky a dobře jsme hráli nohama. Potřebujeme udržet naše silné stránky a více trpělivosti v naší hře.

Vaši hráči už nejsou "hnězdičky"?
Dnes jsme viděli skutečný tým, a to z hlediska útočné dravosti, tak obranného úsilí. Nevěřte, Itálie je skvělý tým, prokázal to vyhrou ve Skotsku před dvěma týdny. Hráli jsme v náročných povětrnostních podmínkách, s kluzkým míčem. Není snadné udělat hodně přihrávek. Samozřejmě, nebylo to dokonalé, ale dnes jsme brali všechno. Byl to důležitý zápas. Pravda, budeme mít Itálii i na mistrovství světa, ale nejdřív se zaměříme na dokončení turnaje six nations.

Katastrofa Azzuri
Katastrofa Azzuri, uvádí Il Messagero článek o nedělní porážce Itálie na Stadio Olimpico v Římě. Měli jsme se držet na zemi po výhře nad Skotskem a nemuseli jsme spadnout z oblak v jednom z nejhorších zápasů naší krátké historie Šesti národů. Zoufalost tak velká, že ani Freud by nepřišel na způsob, jak odstranit komplex nadřazenosti nebo uspokojení, který obvykle následuje po úspěchu. Dostali jsme lekci o pokoře, bolestivou a těžkou, protože oni vydrželi na hřišti, kde se to nečekalo.
Sergio Parisse zastavuje Noa Nakaitaci

Těžké zklamání Irů
V předvečer svátku svatého Patrika si Irové mnoho radosti neudělali, asi jim zítra „Fuisce or uisce beatha“ čili živá voda příliš chutnat nebude. Zato ve Walesu je radosti až až, Velšané se už vidí na trůně. Vůbec si nepřipouštějí nějaké klopýtnutí v Římě.

Musíme si rozebrat, co to ten Barnes pískal

Irští hráči vypadali po závěrečném hvizdu v Cardiffu schlíple, jako by nebyli schopni zcela pochopit, jak mohli promrhat výhodu 64 procent držení míče a 66 procent držení území při sobotní porážce 16:23 s Walesem. Trenér Joe Schmidt jako obvykle flegmatik, prohlásil, že některá media toho od jeho týmu očekávala příliš: „Varoval jsem před přílišným optimismem, ale na druhé straně se určitě rozebereme příčiny porážky a budeme se snažit zlepšit hlavně reakci na vývoj situace na hřišti, nebyli jsme schopni improvizace, když náš herní plán nevycházel.“ Novozélandský trenér Irů je dost nespokojen s rozhodováním Angličana Wayne Barnese: „To co musíme udělat je, že musíme ve hře chytře rozpoznat způsob rozhodování a najít cit pro to, aby naše hra takovému pojetí soudcování odpovídala.“

Barry John:Vítězství nad Irskem byl jeden z největších událostí nové doby

Velšská legenda šedesátých let Barry John poukazuje na monumentální úsilí velšského týmu při sobotní porážce Irska: „Byl to jeden z největších výkonů, které jsem viděl od velšského týmu v současné době. Ano, to bylo to dobré, bylo to fenomenální! Wales prokázal obrovské úsilí v jednom z nejneuvěřitelnějších utkání, které jsem kdy viděl,“ chrlí superlativy bývalá útokovka s 25 reprezentačními starty a 90 body na kontě. „Irsko bylo obrovské, ve chvíli, kdy nás ve druhém poločase dostalo pod silný 32 fází trvající tlak, a hned následovalo dalších osm fází, to bylo přesvědčivé ragby. Naprosto strhující. Ale muži Warrena Gatlanda stáli pevně, ukázali neuvěřitelné odhodlání, houževnatost a disciplínu,“ chválí John dnešní velšský tým.
 
Skotsko: Nahoru a dolů

Nahoru a dolů, dva kroky vpřed a jeden krok zpět, reflektuje v deníku Scotsman komentátor Iain Morrison letošní výkony Skotů. Sotva Vern Cotter a spol. rozjedou tu starou rachotinu, kterou je skotské ragby, už je tu porucha, už se začíná vařit voda v chladiči, nebo se rozsype převodovka, přirovnává komentátor výkyvy výkonnosti skotského týmu k vrtochům starého automobilu.

Kdo měl u nás možnost utkání vidět, ví, že Skotové v první půli rozhodně jako stará poruchová rachotina nepůsobili, měli jak územní, tak míčovou převahu, ale skutečně po poločase dojeli, ta převodovka se jim skutečně rozsypala, Angličané byli během sedmi minut druhé půle po Fordově pětce, konverzi a trestném kopu na koni, Skotové tak prodloužili své trápení na Twickenhamu na 32 let, tolik let už v Londýně neuspěli. Je ale s podivem, že Skotové nezměnili svou neúčinnou taktiku kopů do rukou Angličanů po celý druhý poločas a stále je vydatně zásobovali míči.

Výsledky čtvrtého kola
Řím, Cardiff a Londýn  14.-15. března 2015

Itálie – Francie      0:29 (0:9)     Pětky 0:2     Řím     63.000 diváků
Wales – Irsko     23:16 (15:9)     Pětky  1:1      Cardiff     73.950 diváků
Anglie – Skotsko     25:13 (10:13)     Pětky  3:1     Londýn     82.284 diváků
 
Tabulka po čtvtém kole
1. Anglie     3     0     1     102: 65     +37      6
2. Irsko     3     0     1         79:  46    +33      6
3. Wales     3     0     1       85:  73    +12      6
4. Francie     2     0     2      68:  46    +22      4
5. Itálie     1     0     3          42:121     -79      2
6. Skotsko     0     0     4     63:  88     -25      0

Poslední kolo
Sobota 21. března 2015

Itálie – Wales     13:30 CET     Stadio Olimpico     Řím
Skotsko – Irsko     15:30 CET     Murrayfield     Edinburgh
Anglie – Francie     18:00 CET     Twickenham     Londýn

(ps, Karel Gaman, Českeragby.cz,  Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)

Champions Cup 2024 v podvodním rugby

27.11.2024 10:36:08

O víkendu 22. – 24. listopadu 2024 s v Berlíně uskutečnil Champions Cup 2024 v disciplíně podvodní rugby. Do německého hlavního města přijelo soutěžit celkem 14 týmů z různých koutů světa. Tyto tým...