Většina z nás ví, že Ústřední automotoklub ČR poskytuje neocenitelné služby motoristům, organizuje soutěže a stará se o bezpečnost na silnicích. Jeho úkolem je ale také pomáhat těm, kteří pomoc potřebují nejvíce. Jsou to osoby s handicapem, protože pro ty je často automobil jedinou možností pohybu. Mají ovšem podmínky oproti zdravým řidičům ztížené.
Například řidiči se sluchovým postižením. Že slyšíte dobře? To je možné, ale všichni jednou zestárneme a velké části z nás se sluch zhorší už jen vlivem okolních podmínek. Hluk nás obklopuje se všech stran a podepisuje se na nás, aniž bychom si toho včas všimli.
Může ale přijít i nemoc, úraz a pak dojde na jedno tvrdé pravidlo: zrakové postižení odděluje člověka od věcí, sluchové od lidí.
Kluby neslyšících motoristů pořádají celostátní soutěže s dopravě výchovnou tématikou zaměřenou na toto postižení. Málokterý běžný řidič totiž bere ohledy na auto, které je za sklem označené uchem, kterým prochází rovná čára. Tento znak by je měl upozornit na větší opatrnost, protože řidič je neslyšící a běžné zvukové signály které v dopravě vnímáme on nezaznamená. Nemá tedy smysl se rozčilovat, ale spíše si uvědomit, že za pár let můžeme mít v autě stejný znak i my. Jiný než varovný dopad tento znak nemá, ale při případné dopravní nehodě může sehrát velkou roli.
ÚAMK učí jak řidiče se sluchovým postižením tak i ty zdravé, jak spolu na silnici vycházet, vzájemně se respektovat a pomáhat si. A vzájemný respekt na silnicích v dnešní složité dopravní situaci je jednou z cest, jak omezit nehodovost a chránit lidské životy.
Foto © Depositphotos.com/nmcandre