Učitelé se mohou vydat se žactvem Stezkou Českem, nabízející pro školy aktivní pohyb a vzdělávání v terénu

Spolek Stezka Českem společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Klubem českých turistů (KČT) poslední lednovou středu  představily nový projekt pro školy a školská zařízení navazující na oficiální přechod České republiky, Stezku Českem. V jejím duchu, nastavení a dle jejích hodnot se od letošního roku mohou na Stezku Českem vydat také školy se svými žáky, účastníci zájmového vzdělávání, kluby, kroužky a jakékoli další organizované skupiny dětí a mladých lidí.
Tyto a ještě další informace byly sděleny novinářům na setkání zástupců jmenovaných institucí a organizací s nimi ve středu 29. ledna 2025 v Praze.


Projekt s názvem Stezka Českem pro školy je tedy určen všem, kteří chtějí ukázat dětem a mladým lidem krásy putování po Česku, unikátnost českých hor, pozitivní vliv pobytu v přírodě, atraktivní vzdělávání v terénu, a hlavně chtějí společně s dětmi naplánovat a zažít výlet plný nezapomenutelných zážitků spojený s aktivním a zdravým pohybem.


   Jak říkáme ...


„Stezka dokázala za dobu své existence zasáhnout lidi a nadšence všech věkových kategorií. Trendem posledních dvou sezon byly rodiny s malými dětmi a studenti ve středoškolském věku. Navíc v posledních letech vyrazilo i několik tříd, jejichž učitelé pak byli doslova bombardováni dotazy od svých kolegů, jak na to,“ vysvětlil  důvod vzniku celého projektu zakladatel Stezky Českem Martin Úbl, který dodal, že příprava celého projektu trvala přibližně půl roku a klíčové bylo propojení s organizacemi, v jejichž gesci se projekt pohybuje, tedy MŠMT a KČT.

„Podpora pravidelného a zdravého pohybu dětí a mladých lidí je důležitou prioritou resortu, kterou reflektuje také národní koncepce podpory pohybu dětí, žáků a studentů schválená vládou. Chůze přitom patří mezi jednoduché a současně velmi efektivní nástroje, jak rozsah pravidelného pohybu podpořit. Za propojení se Stezkou Českem jsme proto velmi vděční a věříme, že soubor námětů, návodů a informací, který je v rámci těchto aktivit připraven, motivuje školy či školská zařízení k tomu, aby některou z připravených tras se svými žáky vyzkoušely,“ řekl k projektu  státní tajemník v MŠMT Ondřej Andrys a dodal, že při pěším putování stezkou se mohou žáci také atraktivním způsobem vzdělávat v tématech souvisejících se zeměpisem, přírodovědou či historií, což je plně v souladu s moderními vzdělávacími přístupy.

Pro učitele je nyní na stránkách Stezky Českem připraven podrobný soubor návodů, námětů, informací a dalších forem podpory, jaká se osvědčila v projektu Stezky Českem. K dispozici tak jsou vytipované etapy, jejich itineráře, předjednaná ubytování, mapové podklady a veškeré relevantní informace pro to, aby takový výlet mohly školy naplánovat. Využít lze i podkladů pro organizaci výletu, dokument, jak Stezku pojmout více než jen jako výlet: jak propojit jednotlivé předměty, další subjekty nebo jak pojmout výlet plně v souladu s požadavky rámcových vzdělávacích programů. Užitečný může být také návrh seznamu věcí pro žáky tak, aby svůj batoh unesli a měli přitom s sebou vše potřebné.

Jako důležité pozitivum projektu Stezka Českem pro školy vnímá MŠMT i sociální rozměry takové aktivity.

   Jak říkáme ...



„Vedle podpory pohybu a atraktivní terénní výuky je společné putování v přírodě užitečné pro rozvoj sociálních vazeb, pro zvyšování dovedností žáků fungovat v týmu nebo pro zvládání méně komfortních podmínek spojených s pobytem v přírodě a zvyšováním celkové odolnosti,“ doplnil  státní tajemník Ondřej Andrys.

„Cílem projektu není jen, aby třídy a školy vyrazily, ale je pro nás důležité i to, že se dozvědí, kudy jdou a co je po cestě zajímavého,“ poukázal  Martin Úbl na partnerství s institucemi, které mohou učitelé oslovit s domluvou ohledně doprovodu po cestě či přednášky. Mezi tyto partnery patří Horská služba, Lesy ČR, Krkonošský národní park, NP Šumava, DA Krušnohoří, CHKO Orlické hory nebo Agentura ochrany přírody ČR.



Třídy, které plánují vyrazit, se mohou registrovat na stránkách projektu. Prvních sto tříd dostane navíc balíček od partnerů na cestu, který obsahuje například placky Stezky pro žáky, knížku Stezky pro učitele a další věci, které každý v přírodě využije. Zároveň se mohou zúčastnit soutěže o natočení co nejkreativnějšího videa na téma „My a naše Stezka“ o ceny od partnerů Alza, Nadace ČEZ, BENU a RockPoint.

Jak k celému projektu přistoupí, je na každé škole a na každém učiteli. Mohou jít přesně podle itinerářů, opačně, jinudy, nebo se třeba jen inspirovat. Důležité je, aby vyrazili. Stezku může jít každý!

Aktivity projektu Stezka Českem pro školy jsou také plně v souladu s konceptem Aktivní školy, který jako soubor metodických námětů a inspirací pro školy orientovaných na zvýšení pravidelného pohybu mladých lidí připravila Česká školní inspekce.


   Jak říkáme ...


„Jde o další zajímavou možnost, jak nenásilnou formou zvýšit rozsah pohybových aktivit dětí a žáků, podpořit péči o jejich celkové zdraví a motivovat je ke zdravějšímu životnímu stylu,“ doplnil informace náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář.

„Učitelé a žáci mohou při této aktivitě využít vedle turistického značení, ubytovacích zařízení využívat i turistické mapy, které vydává Klub českých turistů," řekl na otázku pro web SportovniListy.cz Ladislav Macka, zastupující předseda  Klubu českých turistů.

„Papírové mapy mám ráda a miluje je stejně jako hory. Samozřejmě, že při našich putováních po horách turistické mapy s dětmi používáme a vlastně je jedinečná možnost, jak s dětmi procvičit orientaci v terénu. Určitě je to názornější než, kdyby děli měly pracovat jen s digitální mapou na svých mobilech," vyznala se z přízně pro kartografi v klasické papírové podobě  Petra Šubrtová, učitelka ZŠ Petřiny Sever, která už popisovanou aktivitu se svými žáky absolvovala s kladným ohlasem žactva a jejich rodičů.





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz
... zde!!!






(Petr Skála pro SportovniListy.cz s využitím zprávy na msmt.gov.cz,  foto a koláže: Petr Skála)