Úspěchy studentů-sportovců na olympijských hrách: Klíčová role univerzitního sportu


Jménem České asociace univerzitního sportu (ČAUS) bych ráda vyzdvihla význam univerzitního sportu pro rozvoj sportovců, kteří se účastní olympijských her a dalších světových soutěží jakými jsou MS, ME a světové poháry. Nedávné výsledky z Olympijských her v Paříži 2024 nám opět potvrdily, jak důležitou roli hrají univerzitní sportovní soutěže jako odrazový můstek pro mladé talenty.

Velice hezký rozbor výsledků studentů na Olympijských hrách 2024, který jsem použila, udělalo FISU v článku uvedeném na stránkách Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) zde.

Hmatatelným dokladem je fakt, že 35 olympijských medailistů, studentů, účastníků FISU World University Games v Chengdu 2021 (konaných v roce 2023), získalo v Paříži celkem 47 olympijských medailí.  Tento úspěch je jasným důkazem toho, že FISU univerzitní sportovní akce, jako jsou FISU World University Games, FISU World University Championships a FISU University World Cups, poskytují sportovcům neocenitelnou platformu pro růst a vývoj.

FISU soutěže spojují tisíce studentů-sportovců v multikulturním a multisportovním prostředí. Sportovci, kteří se účastní těchto akcí, mají jedinečnou příležitost skloubit náročné tréninky a soutěže s vysokoškolským studiem. To jim umožňuje rozvíjet se nejen sportovně, ale i akademicky, což je nesmírně důležité pro jejich celkový osobní rozvoj.

Kromě toho, zkušenost s účastí na FISU akcích sportovcům, často poprvé, umožňuje lépe se připravit na tlak a očekávání, které s sebou přináší velké soutěže. Lépe se dokáží vyrovnat s mediálním zájmem, vysokou návštěvností, neustálým adrenalinovým nábojem a sportovci jsou pak lépe vybaveni mentálně i fyzicky zvládat výzvy, které olympijské hry představují.

Jedním z nejvýraznějších příkladů je čínská plavkyně Zhang Yufei, která na FISU World University Games v Chengdu získala několik medailí a následně na Olympijských hrách v Paříži vybojovala jednu stříbrnou a pět bronzových medailí. Dalším příkladem jsou gymnastky Zou Jingyuan a Zhang Boheng, které přivezly do Číny z Paříže po třech medailích.

Z jihu Afriky zazářil Shaun Maswangany, účastník závodů na 100 m, 200 m a štafety 4 x 100 m v Chengdu, kde získal stříbro v závodě na 100 m. Stejný úspěch zopakoval na Olympijských hrách v Paříži se štafetou 4 x 100 m.

Francouzský lukostřelec Thomas Chirault, který byl v univerzitním týmu jak na FISU World University Games v Neapoli 2019, tak i v Chengdu 2021, získal stříbro v týmové soutěži mužů v lukostřelbě přímo v srdci Paříže.

Jeden z hlavních faktorů úspěchu amerických sportovců na světové scéně je jejich propracovaný univerzitní sportovní systém. Spojené státy disponují jedním z nejrozvinutějších systémů univerzitního sportu na světě, který funguje jako "inkubátor" pro nadané sportovce. Statistické údaje ukazují, že více než 70 % amerických olympioniků prošlo univerzitním sportem, což zdůrazňuje důležitost tohoto systému pro přípravu špičkových sportovců.

Mezi hvězdy z Chengdu, které se představily v Paříži, patří i Patrizia van der Weken z Lucemburska, která vyhrála první zlato na FISU World University Games pro svou zemi v závodě na 100 m. Patrizia studuje MBA v oblasti mezinárodního sportovního managementu na LUNEX University v Lucembursku a na olympiádě v Paříži skončila čtvrtá ve svém semifinále na 100 m.

Dalším příkladem je EJ Obiena z Filipín, který se stal jednou z hvězd své disciplíny po vítězství ve skoku o tyči na FISU World University Games 2019 v Neapoli. Obiena, který soutěžil na svých prvních olympijských hrách už v Tokiu i během studia na University of Santo Tomas, od té doby získal dvě medaile na mistrovství světa v atletice a v Paříži skončil čtvrtý.




Ghanská výškařka Rose Yeboah, vítězka z Chengdu, studovala na University of Cape Town a v Paříži skončila na 14. místě, nyní jako studentka na University of Illinois.

Účast na FISU akcích a univerzitní sportovní systém nejen že pomáhají sportovcům dosáhnout úspěchů na mezinárodní úrovni, ale také jim poskytují příležitosti pro budoucí profesní dráhu. Někteří se stávají lékaři, právníky nebo inženýry, zatímco jiní zůstávají ve světě sportu. Příkladem je bývalý sportovec FISU a nynější výkonný ředitel Olympijských her v Paříži Tony Estanguet, trojnásobný olympijský šampion ve vodním slalomu, který zvítězil v kategorii C1 na FISU World University Championships Canoe Slalom v roce 1998.

Švýcarský tým, který se zúčastnil Olympijských her v Paříži, je dalším příkladem toho, jak může duální kariéra vést k elitním výkonům ve sportu i studiu. Ze 132 členů týmu bylo 67 současných nebo bývalých studentů. Švýcarsko si odvezlo osm medailí, z nichž pět získali studenti-sportovci, včetně stříbrné medailistky v triatlonu Julie Derron, která v roce 2023 dokončila magisterské studium v oblasti potravinářské vědy na ETH Zurich. Tento výjimečný kolektiv přivezl zpět i 23 olympijských diplomů.

Zájem studentů o účast na FISU akcích funguje i naopak, např. olympijská bronzová medailistka Audrey Gogniat se chystá zúčastnit FISU World University Championship Shooting Sport v Novém Dillí v listopadu 2024. Audrey, která skončila třetí v soutěži na 10 metrů vzduchovou puškou v Paříži, nedávno opustila Švýcarský federální institut sportu v Magglingenu a pokračuje ve studiu v Mississippi s cílem stát se učitelkou sportu.

Prezident FISU Leonz Eder vyjádřil svou hrdost na úspěchy studentů-sportovců a věří, že Olympijské hry v Paříži 2024 budou dále ukazovat výhody dvojí kariéry. „Je inspirující vidět tolik příkladů studentů-sportovců, kteří úspěšně kombinují elitní sport se studiem a nyní se snaží přidat olympijské medaile ke svým úspěchům na FISU World University Games a mistrovstvích, ať už v Paříži nebo na budoucích hrách," uvedl Eder.

Na závěr bych chtěla vyzdvihnout zisk bronzové olympijské medaile, kterou získal pro české barvy šermíř Martin Rubeš, student managementu VŠEM Praha. Byl rovněž účastníkem FISU univerzitních her v Chengdu, kde obsadil 8. místo.  Úspěchy našich studentů-sportovců na mezinárodních soutěžích jsou pro nás všechny velkou inspirací. Česká asociace univerzitního sportu se i nadále zavazuje podporovat studenty-sportovce a vytvářet jim co nejlepší podmínky pro jejich rozvoj, ať už se jedná o akademické či sportovní cíle.

Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS a manager ČAATS


(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj: ČAATS; foto: Barbora Reichová; fotobanka ČOV)