V Krkonoších a na Šumavě už nasněžilo

To je signál pro milovníky zimních sportů, kteří už nedočkavě přešlapují  a sledují zamračenou oblohu, aby začali „brousit zbraně“. Jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších sportovních náčiní pro zimní sporty jsou lyže.

Není to vlastně ani tak dávno, co byly vynalezeny a vrcholem lyžařského umění bylo sjet kopec bez pádu. Brzy si ale člověk používání dvou zahnutých prkének osvojil a paleta lyžařských sportů se rozšířila. Známe lyžování klasické, běžecké, alpské, severské, severskou kombinaci, skoky na lyžích, lyžování akrobatické a posléze i  snowboarding. Mnohé z těchto lyžařských disciplín se staly i disciplínami olympijskými.
Původní těžká prkna se začala ztenčovat, zužovat, prodlužovat nebo zkracovat podle potřeby, byly vynalezeny nové materiály, které lyže odlehčily, ale také zrychlily jejich dráhu, usnadnily manipulaci s nimi. Dnes už si rychlost ve sjezdovém lyžování nezadá s pohybem výkonných automobilů, skáče se ze stále vyšších můstků a stále dál, z akrobatických kousků se nám točí hlava.
To jde ovšem ruku v ruce s nebezpečím úrazů, jichž jsme byli již nejednou svědky, a které mohou potkat zejména na přeplněných sjezdovkách amatéry i  vrcholové sportovce. Stačí malé opomenutí, přecenění vlastních sil nebo podcenění nebezpečí. Pokud tedy nedočkavě očekáváme první sněhové vločky,  měli bychom myslet nejen na dobré vybavení pro zimní sporty, ale i na kvalitní bezpečnostní prvky, kterými je doplníme. Bezpečnostní vázání, přilby, kombinézy, brýle…..Můžeme si klidně myslet, že je to zbytečná a většinou také drahá investice, ale neočekávaně se můžeme dostat do situace, kdy se nám to tisíckrát vyplatí, ať už lyžujeme v Krkonoších nebo v Alpách.

 

Foto © Depositphotos.com/ Gorilla