Ve středu 14. prosince 2022 proběhne v Praze ceremoniál, během kterého budou do Síně slávy českého hokeje uvedeni čtyři noví členové a to brankář Petr Bříza, útočníci Patrik Eliáš s Davidem Moravcem a novinář Aleš Procházka.
Aleš Procházka vstoupí do Síně slávy českého hokeje jako první čistokrevný novinář, což je nutné uvést, protože v Síni slávy je už jeden novinář Luděk Brábník, ale ten vedle komentátorské a novinářské praxe proslul i vyhozením z redakce sportu z Československé televize a to pro údajné pojmenování týmu Sborné SSSR coby celku hokejistů s CCCP na hrudi a také byl rovněž hokejovým trenérem.
Síň slávy českého hokeje vznikla v roce 2008, v roce 2015 byla v prostorách Galerie Harfa zřízena její stálá expozice. Kandidáty na uvedení do Síně slávy českého hokeje nominuje návrhová komise v čele s předsedou Bedřichem Ščerbanem. Být členem tohoto klubu je nejvyšší ocenění jakého může hráč, či činovník ve své životní kariéře dosáhnout.
S Petrem Břízou, Patrikem Eliášem, Davidem Moravcem a Alešem Procházkou se Síň slávy českého hokeje rozrostla na 146 členů.
Profil oceněného v kategorii Ostatní ...
Aleš Procházka (11. srpna 1950, Praha)
Po maturitě v roce 1969 přišel jako elév a externí spolupracovník do sportovní redakce Československého rozhlasu a poté, co vystudoval Fakultu žurnalistiky UK, se v roce 1975 stal sportovním redaktorem. Obdivoval legendu rozhlasové sportovní reportáže, Josefa Laufera. Řemeslu se učil po boku další významné postavy historie sportovní žurnalistiky, Stanislava Sigmunda. A pak se stal sám jednou z ikon komentování sportu v Československém, později Českém rozhlase, v němž prožil celý svůj profesní život.
Největší stopu Aleš Procházka zanechal jako brilantní hokejový reportér. Během své kariéry odkomentoval několik tisíc hokejových zápasů nejvyšší domácí soutěže a stovky utkání reprezentačních. Zprostředkoval rozhlasovým posluchačům téměř dvě desítky světových šampionátů, pět olympijských her, mimo jiné i památné finále hokejového turnaje století v Naganu, po němž se mu dostalo málo vídaného ocenění. Trenér Ivan Hlinka mu tehdy osobně poděkoval za vše, co pro český hokej udělal. Zdobila ho obrovská aktivní slovní zásoba, vtipné glosy, pohotovost a v první řadě i profesionalita. Po dlouhých 45 let jsme mohli obdivovat jeho nápaditý kultivovaný komentář, přesný popis děje i trefné a rychlé reakce. A k tomu příjemný klidný hlas a smysl pro humor.
V roce 2014 obdržel od Českého olympijského výboru cenu Oty Pavla za celoživotní propagaci sportu a olympijských ideálů v publicistice. Český olympijský výbor také ocenil nejen jeho reportérské mistrovství, ale i podporu sportu pro všechny, jehož byl velkým propagátorem. Zasloužil se například o vznik Plavecké štafety měst, což je jedna z největších sportovních akcí v České republice pro veřejnost.
SportovníListy.cz rovněž napsaly ...
Setkání Aleše Procházky s hokejistou s Dominikem Uhrem, který, když se narodil, byl ještě pár hodin Čechoslovákem
Na rozhlasových vlnách z MS v hokeji zní hlas legendárního reportéra Aleše Procházky
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde!!!
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)