V České republice není přiliš mnoho velkých vodních ploch, kde by se daly provozovat motorové vodní sporty jako třeba jachting, jízda na vodních skútrech nebo motorových člunech a s tím související vodní lyžování. Zato ty, co jsou pro tyto účely využitelné, což bývají většinou velké přehradní nádrže jsou v sezoně obležené. Češi přicházejí těmto sportům na chuť stále více.
Je to asi opravdový adrenalin, když se můžeme řítit po vodní hladině zapřaženi za motorovým člunem nebo skútrem a za námi zůstává jen vějíř rozčeřelé vody. Vítr a vodní sprška nás bičují do tváře a my se cítíme volní svobodní.
Vodní lyžování definují encyklopedie jako individuální sport, který se provádí na stojaté i tekoucí vodě nebo na moři. Rekreačně se věnuje tomuto sportu v České republice i na světě mnoho lidí, sportovní vodní lyžování má svá pravidla. Patří k nim speciální vybavení a bójemi vytyčená slalomová dráha, kterou je nutno bez chyby a v daném čase projet. K závodům patří také protor pro figurální jízdu a skoky, ke kterým je zapotřebí odrazový můstek. Soutěží se ve slalomu, skocích, figurální jízdě a kombinacích. Vodní lyžování však není zahrnuto mezi olympijské sporty.
Vodní lyžování rozeznáváme člunové a vlekové. Rozdíl mezi nimi je ten, že vlek je jednotkou s lanem zavěšeným na ocelových sloupech, která vyvíjejí potřebnou tažnou sílu. Navíc vleky nevytvářejí na vodní hladině vlny.
Rekreačnímu člunovému vodní lyžování zase chybí onen jasně vytyčený prostor, který zamezuje kontaktu s ostatními uživateli vodní hladiny. Často jsme pak svědky sporů a nepříjemností, pokud k sobě obě strany nejsou dostateně vstřícné a ohleduplné.
Foto © Depositphotos.com/lucidwaters