Vrhnout se po hlavě do vody vyžaduje odvahu

Vodu máme rádi skoro všichni, zaplavat si chodíme do bazénu, na veřejná koupaliště, jezdíme k moři, abychom si užili i slané vody. Už ne každý ale najde odvahu postavit se deset metrů nad hladinu na vratké prkno a pak se vrhnout dolů. Ještě tak skoky z betonových bloků, kdy je vodní hladina na dosah. Skočit šipku do vody dokáže mnohý z nás, dokonce i malí kluci. Vylézt do výšky už je jiná, na to si každý netroufne.  Pro některé odvážlivce je to ale denním chlebem a samozřejmostí a ještě přitom předvádějí akrobatické prvky až se tají dech. Ano, mluvíme o vodním sportu zvaném skoky do vody.

 

Skoky do vody jsou definovány jako sportovní disciplína akrobatických skoků z pružného prkna nebo věže, které končí dopadem do vody. Aby přitom nedošlo ke zranění, je nutné trénovat správnou techniku skoku i dopadu.
Tento sport byl poprvé zařazen do olympijských disciplín v roce 1904, ale v Německu byla tato sportovní disciplína provozována už od 19. století. Známé jsou ovšem, tak jako mnoho jiných sportovních odvětví, už od starověku. První zmínka o nich je zaznamenána již v roce 800 p.n.l.

 

U nás byly skoky do vody zařazeny mezi sportovní disciplíny až za první republiky, v roce 1922 se konalo první Mistrovství republiky. Jednou z našich nejznámějších reprezentantek ve skocích do vody je Milena Duchková, která získala zlatou medaili na LOH v roce 1968 v Mexiku, kde byla zároveň nejmladší účastnicí soutěže a v roce 1970 se stala mistryní  Evropy na závodech v Barceloně.

 

Foto © Depositphotos.com/macor