Z anglického Londýna přišla znepokojivá zpráva, kohoutí zápasy pokračují


Ačkoliv měl zákon zakázat zápasy v boxování, kohoutí zápasy a jiná podobná povyražení, realita byla jiná. Dokazuje to podrobný popis kohoutích zápasů, který se odehrál na jaře roku 1884 právě v Anglii, a to dokonce před početným publikem milovníků tohoto „sportu“. Informaci přinesly Národní listy 26.4.1884 v odpoledním vydání na straně 3

Jednalo se o zápas mezi hrabstvími Kent a Surrey, jako za starých časů, kdy tuto kratochvíli podporovali dokonce i sami duchovní. Kdyby se podle nich jednalo o něco velmi nepřístojného, nenadělil by bůh kohoutům ostruhy…

Zpět k zápasu samotnému. Na každé straně bylo 15 kohoutů a na každého z nich bylo sázeno v řádech desítek liber. Podrobnosti zápasů vynecháme, každopádně výsledkem bylo vítězství kohoutů z hrabství Surrey. I přes nelibost přihlížejících z patnácti kohoutích zápasů jich rovnou devět vyhráli zástupci hrabství Surrey, tři vítězství si připsali kohouti z Kentu.

Smutnou tečkou kohoutích zápasů v Anglii pak je, že celkem 18 kohoutů našlo během zápasu smrt – někteří se hned při první srážce zabili navzájem ocelovými ostny na svých ostruhách, jeden z kohoutů si pak vlastní neopatrností sám ostnem probodl hrdlo…

V řadě zemí byl tento krvavý sport kohoutích zápasů již více jak před sto lety zakázán. Někde se však stále provozuje. Na Filipínách byl tento 6000 let starý sport přeměněn na plně legální miliardový byznys. Známý místně jako sabong. Odehrává se v 2500 vyhrazených stadionech po celé zemi a ročně se zabije odhadem 30 milionů kohoutů.

(kp,sportovnilisty.cz, foto:arch.)

Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...