České ragby totiž dosáhlo dílčího úspěchu, o který se postaraly tentokrát juniorky v olympijských sedmičkách. Češky ve hře, která se po olympiádách v Riu a v Tokiu bude hrát v roce 2024 i v Paříži, skončily páté, když se v celkovém pořadí vklínily mezi čtvrtou Anglií a šesté Skotsko.
Na dvoudenním turnaji nestačily jen dvakrát na Anglii, s kterou prohrály nejdříve 5:19 a ve skupině o závěrečné umístění 10:28 a pak na Irky, s kterými prohrály 5:26. Ve skupině o konečné umístění však Češky zdolaly dokonce vyšším rozdílem než Angličanky Skotky 42:10.
První den turnaje ještě vyhrály Česky nad Portugalskem 54:0 a nad Belgií 17:0.
A tak se českým juniorkám s bilancí tři výhry a tři porážky podařilo umístit se na stejném pátém místě, jako se nedávno ve stejné evropské soutěži v Bukurešti umístily ženy Česka.
Šampionátem bez porážky jako jediné prošly mladé ragbistky Francie. Druhé místo získaly Španělky, které nestačily jen na hráčky ze země galského kohouta. Výsledek utkání Španělsko - Irsko 26:5 rozhodl o třetím místě Irska.
O pátou příčku v Evropě v kategorii U18 se postaraly dvě Julie a stejný počet Natálií, dále jedna Adéla, Aneta, Alžběta, Barbora, Ema, Klára, Kristýna, Štěpánka a ještě Anežka.
Ragbyový reprezentační sedmičkový tým juniorek byl seskládaný z pražských týmů Tatry, Petrovic, Sparty, dále z Brna Bystrce, Zlína, Olomouce a z Přelouče.
Z přeloučského ragbyového klubu se do reprezentace dostala jediná hráčka až v září 2022 osmnáctiletá Anežka Skalová.
"Anežka je sice z Přelouče, ale protože tam mají jen tým žen, potřebovali jsme, aby hrála s nějakými juniorkami tuzemskou soutěž. Proto hostovala v jiných klubech, třeba v Babicích nebo jsem ji zařídil, aby hrála i za Tatru. Neměla to vůbec jednoduché," řekl o reprezentantce z Přelouče trenér českých ragbistek Stanislav Král.
Anežka o sobě
"Studuji na soukromé škole v Praze a po prázdninách půjdu do třetího ročníku," prozradila na sebe 177 centimetrů vysoká ragbistka hrající nejčastěji v roji.
"Ragby jsem začala hrát před šesti lety náhodou. Chtěla jsem sportovat, a protože se mně líbily bojové sporty, vybrala jsem si ragby. Od nás ze Břehů totiž nejblíže bylo právě přeloučské ragbyové hřiště," vzpomenula si účastnice evropského juniorského šampionátu v ragbyových sedmičkách na své začátky se šišatým míčem.
"Ráda bych ragby hrála v zahraničí za nějaký dobrý klub. To mne velmi láká a motivuje k trénování. Pokud by se mi to nepodařilo, dovedu si představit, že bych třeba usilovala o to, nastoupit do armády. To jsou daleké plány, nejdříve musím za dva roky odmaturovat," sdělila své představy, co by ráda dělala, až skončí školu, Anežka Skalová.
Anežčiny postřehy ze šampionátu ME U18
"Hrály jsme tu dvakrát s Angličankami, dále s Irkami a i když jsme s nimi prohrály, odehrály jsme s nimi vyrovnaná utkání. A Skotky, ty jsme dokonce porazily rozdílem 32 bodů. Přitom český tým v porovnání s výběry národních týmů z britských ostrovů byl vybíraný jen ze zlomku ragbistek z početně mnohonásobně širší nominace našich soupeřek. Skutečně v širší nominaci českého týmu nás bylo jen devatenáct hráček, z kterých trenér Stanislav Král vybral třináct ragbistek pro ME U18. Trenéři našich soupeřek však vybírali ze širší nominace 200 až 300 ragbistek. Proto považuji vklínění Česka mezi čtvrtou Anglii a šesté Skotsko v celkovém pořadí za malý zázrak. Vysvětluji si to tak, že jsme se dokázaly v domácím prostředí k tomuto výkonu dobře připravit, sehrát se a náležitě vyhecovat. Těším se ještě na to, až se v roce 2024 v Paříži budou konat olympijské hry a až budu sledovat zápasy sedmičkového turnaje žen, kolik tam bude hrát hráček, které tady v červenci v Praze byly s námi na evropském šampionátu," řekla ragbyový magazín ceskeragby.cz Anežka Skalová ragbyová reprezentantka a hráčka Přelouče v olympijských sedmičkách.
Zbývá už jen vysvětlit, proč autor tohoto článku Petr Skála se domnívá, že ženské ragby by v Česku neměla řídit Česká rugbyová unie, ale církev. Vysvětlení je snadné. Církev je tady přeci přes zázraky a ty se tady staly alespoň z pohledu na umístění českých žen a dívek na evropských šampionátech v porovnání s minimální členskou základnou ragbistek.
Rozhovor poskytnutý pro ceskeragby.cz a SportovníListy.cz
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.